or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5742686 U-Max® Milling Insert, R215.44-15T304M-WL 4030, L-Rectangle, R215.44 Insert, Carbide, 4030, R215.44-15T304M-WL 4030
Custom_Product_Images_Illustration
Sandvik Coromant
Sandvik Coromant 5742686 U-Max® Milling Insert, R215.44-15T304M-WL 4030, L-Rectangle, R215.44 Insert, Carbide, 4030, R215.44-15T304M-WL 4030
SKU1232783
MFGR #5742686
Your Cost: $26.59/ea
List: Sandvik Coromant Milling Insert, Series: U-Max®, R215.44 Insert, L-Rectangle, 0.374 in Inscribed Circle, 0.156 in Thickness, WL Chipbreaker, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.158 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4030, ANSI Code: R215.44-15T304M-WL 4030, ISO Code: R215.44-15T304M-WL 4030, Right Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K/P
Sandvik Coromant Milling Insert, Series: U-Max®, R215.44 Insert, L-Rectangle, 0.374 in Inscribed Circle, 0.156 in Thickness, WL Chipbreaker, Positive Rake, 90 deg Lead Angle, 0.158 in Hole Dia, Manufacturer's Grade: 4030, ANSI Code: R215.44-15T304M-WL 4030, ISO Code: R215.44-15T304M-WL 4030, Right Hand, Carbide, MTCVD Coated, Material Grade: K/P
Alternate Catalog Number R215.44-15T304M-WL 4030 ANSI Code R215.44-15T304M-WL 4030 Brand Sandvik Coromant Catalog Number 5742686 Chipbreaker WL Corner Radius Carbide Country of Origin SE Finish MTCVD Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Right Hole Diameter 0.158 in Inscribed Circle 0.374 in Insert Size 0.158 in Insert Style R215.44 ISO Code R215.44-15T304M-WL 4030 Item Group 350 Lead Angle 90 deg Length 0.156 in Manufacturer Sandvik Coromant Manufacturer's Grade 4030 Material Carbide Material Grade K/P Rake Positive Relief Angle 0.156 in Series U-Max® Shape L-Rectangle Stock Status NONSTOCK Thickness 0.156 in Type K, P UPC 11 69826279357 Width MTCVD Coated 20 life cycle state 2 cutting edge Screw clamp mounting 0.08 to 0.15 mm/r cutting feed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | R215.44-15T304M-WL 4030 |
| ANSI Code | R215.44-15T304M-WL 4030 |
| Brand | Sandvik Coromant |
| Catalog Number | 5742686 |
| Chipbreaker | WL |
| Corner Radius | Carbide |
| Country of Origin | SE |
| Finish | MTCVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Hole Diameter | 0.158 in |
| Inscribed Circle | 0.374 in |
| Insert Size | 0.158 in |
| Insert Style | R215.44 |
| ISO Code | R215.44-15T304M-WL 4030 |
| Item Group | 350 |
| Lead Angle | 90 deg |
| Length | 0.156 in |
| Manufacturer | Sandvik Coromant |
| Manufacturer's Grade | 4030 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K/P |
| Rake | Positive |
| Relief Angle | 0.156 in |
| Series | U-Max® |
| Shape | L-Rectangle |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Thickness | 0.156 in |
| Type | K, P |
| UPC 11 | 69826279357 |
| Width | MTCVD Coated |
| 20 life cycle state |
| 2 cutting edge |
| Screw clamp mounting |
| 0.08 to 0.15 mm/r cutting feed |