Custom_Product_Images_Illustration
SKUPDW~9941123
MFGR #ADMT160608R-F56WAK15
ANSI Code ADMT160608R-F56 WAK15 Catalog Number ADMT160608R-F56WAK15 Corner Radius 0.8 mm Country of Origin DE Finish CVD Coated Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Hand of Insert Right Hole Diameter 4.4 mm ISO Code ADMT160608R-F56 WAK15 Lead Angle 15 deg/20 deg Length 17.5 mm Sub Brand Tiger-tec® Thickness 6.15 mm Type Positive Single Sided Width 10.8 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker F56 Inscribed Circle 10.8 mm Insert Style Tiger?tec® Manufacturer's Grade WAK15 Material Carbide Material Grade K Rake 16 deg Shape Rhombic F56 Geometry - The universal one For medium machining conditions Universal application for most materials 0.08 to 0.2 mm cutting edge tolerance 0.05 to 0.15 mm inscribed circle tolerance +/-0.13 mm thickness tolerance 1.6 mm width face chamfer 2 cutting edges 40 to 60 deg double countersink hole
- Substitute Products
| ANSI Code | ADMT160608R-F56 WAK15 |
| Catalog Number | ADMT160608R-F56WAK15 |
| Corner Radius | 0.8 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD Coated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Hole Diameter | 4.4 mm |
| ISO Code | ADMT160608R-F56 WAK15 |
| Lead Angle | 15 deg/20 deg |
| Length | 17.5 mm |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 6.15 mm |
| Type | Positive Single Sided |
| Width | 10.8 mm |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | F56 |
| Inscribed Circle | 10.8 mm |
| Material Grade | K |
| Rake | 16 deg |
| Shape | Rhombic |
| F56 Geometry - The universal one |
| For medium machining conditions |
| Universal application for most materials |
| 0.08 to 0.2 mm cutting edge tolerance |
| 0.05 to 0.15 mm inscribed circle tolerance |
| +/-0.13 mm thickness tolerance |
| 1.6 mm width face chamfer |