Custom_Product_Images_Illustration
SKUPDW~9940948
MFGR #ADMT080304R-F56WAK15
ANSI Code ADMT080304R-F56 WAK15 Catalog Number ADMT080304R-F56WAK15 Corner Radius 0.4 mm Country of Origin DE Finish CVD-TiCN+Al2O3+TiN Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Right Hole Diameter 2.8 mm ISO Code ADMT080304R-F56 WAK15 Lead Angle 15/20 ° Length 9.52 mm Material Application Cast Iron Series Tiger?tec® Sub Brand Tiger-tec® Thickness 3.18 mm Type Single Sided Width 6.75 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker F56 Inscribed Circle 6.75 mm Insert Size 080304 Insert Style ADMT Manufacturer's Grade WAK15 Material Carbide Material Grade K Rake Positive Shape Rhombic F56 Geometry - The universal one For medium machining conditions Universal application for most materials 0.08 to 0.2 mm cutting edge tolerance 0.05 to 0.15 mm inscribed circle tolerance +/-0.13 mm thickness tolerance 1.2 mm width face chamfer 2 cutting edges 40 to 60 deg double countersink hole
- Substitute Products
| ANSI Code | ADMT080304R-F56 WAK15 |
| Catalog Number | ADMT080304R-F56WAK15 |
| Corner Radius | 0.4 mm |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD-TiCN+Al2O3+TiN Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Right |
| Hole Diameter | 2.8 mm |
| ISO Code | ADMT080304R-F56 WAK15 |
| Lead Angle | 15/20 ° |
| Length | 9.52 mm |
| Material Application | Cast Iron |
| Series | Tiger?tec® |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 3.18 mm |
| Type | Single Sided |
| Width | 6.75 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | F56 |
| Inscribed Circle | 6.75 mm |
| Insert Size | 080304 |
| Insert Style | ADMT |
| Manufacturer's Grade | WAK15 |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K |
| Rake | Positive |
| Shape | Rhombic |
| F56 Geometry - The universal one |
| For medium machining conditions |
| Universal application for most materials |
| 0.08 to 0.2 mm cutting edge tolerance |
| 0.05 to 0.15 mm inscribed circle tolerance |
| +/-0.13 mm thickness tolerance |
| 1.2 mm width face chamfer |