or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 6381913 Indexable Drilling Insert, WOMX05T304-D57 WKP35S ANSI, Trigon, 3.8 mm THK, 8 mm
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 6381913 Indexable Drilling Insert, WOMX05T304-D57 WKP35S ANSI, Trigon, 3.8 mm THK, 8 mm
SKU973877
MFGR #WOMX05T304-D57 WKP35S
$/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter offers a coating technology for indexable inserts that is unique worldwide, recognizable by the designation key "-S" at the end of the grade description - The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance at the same time. This enables users to achieve significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter offers a coating technology for indexable inserts that is unique worldwide, recognizable by the designation key "-S" at the end of the grade description - The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance at the same time. This enables users to achieve significantly higher cutting data.
ANSI Code WOMX05T304-D57 WKP35S Catalog Number WOMX05T304-D57 WKP35S Country of Origin DE Finish CVD-TiCN+Al2O3 Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Neutral Included Angle 80 ° ISO Code WOMX05T304-D57 WKP35S Standards ISO 1832 Sub Brand Tiger-tec® Thickness 3.97 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker D57 Corner Radius 0.4 mm For Use On Cast Iron, High Temperature Alloys, Non-Ferrous Metals, Steel, Stainless Steel and Titanium Alloys Inscribed Circle 8 mm Insert Size 05T304 Insert Style WOMX Manufacturer's Grade WKP35S Material Carbide Material Grade K, M, N, P, S Series Tiger-tec® Silver Shape Trigon D57 geometry - the universal one For average machining conditions Can be used universally for most materials 0.08 to 0.2 mm cutting edge length tolerance 3 cutting edges +/-0.13 mm thickness tolerance 0.05 to 0.15 mm inscribed circle tolerance 5.29 mm cutting edge length 12 deg rake 8 deg clearance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | WOMX05T304-D57 WKP35S |
| Catalog Number | WOMX05T304-D57 WKP35S |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD-TiCN+Al2O3 Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Included Angle | 80 ° |
| ISO Code | WOMX05T304-D57 WKP35S |
| Standards | ISO 1832 |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 3.97 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | D57 |
| Corner Radius | 0.4 mm |
| For Use On | Cast Iron, High Temperature Alloys, Non-Ferrous Metals, Steel, Stainless Steel and Titanium Alloys |
| Inscribed Circle | 8 mm |
| Insert Size | 05T304 |
| Insert Style | WOMX |
| Manufacturer's Grade | WKP35S |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K, M, N, P, S |
| Series | Tiger-tec® Silver |
| Shape | Trigon |
| D57 geometry - the universal one |
| For average machining conditions |
| Can be used universally for most materials |
| 0.08 to 0.2 mm cutting edge length tolerance |
| 3 cutting edges |
| +/-0.13 mm thickness tolerance |
| 0.05 to 0.15 mm inscribed circle tolerance |
| 5.29 mm cutting edge length |
| 12 deg rake |
| 8 deg clearance |