or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 6381911 Indexable Drilling Insert, WOMX05T304-B57 WKP35S ANSI, Trigon, 3.8 mm THK, 8 mm
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 6381911 Indexable Drilling Insert, WOMX05T304-B57 WKP35S ANSI, Trigon, 3.8 mm THK, 8 mm
SKUPDW~10507422
MFGR #WOMX05T304-B57WKP35S
$/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter offers a coating technology for indexable inserts that is unique worldwide, recognizable by the designation key "-S" at the end of the grade description - The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance at the same time. This enables users to achieve significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter offers a coating technology for indexable inserts that is unique worldwide, recognizable by the designation key "-S" at the end of the grade description - The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance at the same time. This enables users to achieve significantly higher cutting data.
ANSI Code WOMX05T304-B57 WKP35S Catalog Number WOMX05T304-B57WKP35S Country of Origin DE Finish CVD-TiCN+Al2O3 Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Neutral Included Angle 80 ° ISO Code WOMX05T304-B57 WKP35S Standards ISO 1832 Sub Brand Tiger-tec® Thickness 3.97 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker B57 Corner Radius 0.4 mm For Use On Cast Iron and Steel Inscribed Circle 8 mm Insert Size 05T304 Insert Style WOMX Manufacturer's Grade WKP35S Material Carbide Material Grade K, P Series Tiger-tec® Silver Shape Trigon B57 geometry - the stable one For unfavorable machining conditions and long chipping materials 0 deg corner chamfer 0.08 to 0.2 mm cutting edge length tolerance 3 cutting edges +/-0.13 mm thickness tolerance 0.05 to 0.15 mm inscribed circle tolerance 5.29 mm cutting edge length 6 deg rake 8 deg clearance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | WOMX05T304-B57 WKP35S |
| Catalog Number | WOMX05T304-B57WKP35S |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD-TiCN+Al2O3 Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Included Angle | 80 ° |
| ISO Code | WOMX05T304-B57 WKP35S |
| Standards | ISO 1832 |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 3.97 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | B57 |
| Corner Radius | 0.4 mm |
| For Use On | Cast Iron and Steel |
| Inscribed Circle | 8 mm |
| Insert Size | 05T304 |
| Insert Style | WOMX |
| Manufacturer's Grade | WKP35S |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K, P |
| Series | Tiger-tec® Silver |
| Shape | Trigon |
| B57 geometry - the stable one |
| For unfavorable machining conditions and long chipping materials |
| 0 deg corner chamfer |
| 0.08 to 0.2 mm cutting edge length tolerance |
| 3 cutting edges |
| +/-0.13 mm thickness tolerance |
| 0.05 to 0.15 mm inscribed circle tolerance |
| 5.29 mm cutting edge length |
| 6 deg rake |
| 8 deg clearance |