or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Valenite Tiger-tec® Silver 6371158 Indexable Drilling Insert, WOMX06T304-D57 WKP25S ANSI, Trigon, 3.8 mm THK, 10 mm
Custom_Product_Images_Illustration
Valenite Tiger-tec® Silver 6371158 Indexable Drilling Insert, WOMX06T304-D57 WKP25S ANSI, Trigon, 3.8 mm THK, 10 mm
SKUPDW~10507425
MFGR #WOMX06T304-D57WKP25S
$/ea
With Tiger-tec® Silver, Walter offers a coating technology for indexable inserts that is unique worldwide, recognizable by the designation key "-S" at the end of the grade description - The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance at the same time. This enables users to achieve significantly higher cutting data.
With Tiger-tec® Silver, Walter offers a coating technology for indexable inserts that is unique worldwide, recognizable by the designation key "-S" at the end of the grade description - The special aluminium oxide layer with optimized microstructure reduces wear during turning, milling and drilling operations and increases toughness and temperature resistance at the same time. This enables users to achieve significantly higher cutting data.
ANSI Code WOMX06T304-D57 WKP25S Catalog Number WOMX06T304-D57WKP25S Country of Origin DE Finish CVD-TiCN+Al2O3 Coated Gross Weight Per Pack 1 lb Hand of Insert Neutral Included Angle 80 ° ISO Code WOMX06T304-D57 WKP25S Standards ISO 1832 Sub Brand Tiger-tec® Thickness 3.97 mm Stock Status NONSTOCK Brand Walter (Valentine) Manufacturer Walter Chipbreaker D57 Corner Radius 0.4 mm For Use On Cast Iron, High Temperature Alloys, Non-Ferrous Metals, Steel, Stainless Steel and Titanium Alloys Inscribed Circle 9.525 mm Insert Size 06T304 Insert Style WOMX Manufacturer's Grade WKP25S Material Carbide Material Grade K, M, N, P, S Series Tiger-tec® Silver Shape Trigon D57 geometry - the universal one For average machining conditions Can be used universally for most materials 0.08 to 0.2 mm cutting edge length tolerance 3 cutting edges +/-0.13 mm thickness tolerance 0.05 to 0.15 mm inscribed circle tolerance 6.62 mm cutting edge length 12 deg rake 8 deg clearance
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ANSI Code | WOMX06T304-D57 WKP25S |
| Catalog Number | WOMX06T304-D57WKP25S |
| Country of Origin | DE |
| Finish | CVD-TiCN+Al2O3 Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Hand of Insert | Neutral |
| Included Angle | 80 ° |
| ISO Code | WOMX06T304-D57 WKP25S |
| Standards | ISO 1832 |
| Sub Brand | Tiger-tec® |
| Thickness | 3.97 mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Walter (Valentine) |
| Manufacturer | Walter |
| Chipbreaker | D57 |
| Corner Radius | 0.4 mm |
| For Use On | Cast Iron, High Temperature Alloys, Non-Ferrous Metals, Steel, Stainless Steel and Titanium Alloys |
| Inscribed Circle | 9.525 mm |
| Insert Size | 06T304 |
| Insert Style | WOMX |
| Manufacturer's Grade | WKP25S |
| Material | Carbide |
| Material Grade | K, M, N, P, S |
| Series | Tiger-tec® Silver |
| Shape | Trigon |
| D57 geometry - the universal one |
| For average machining conditions |
| Can be used universally for most materials |
| 0.08 to 0.2 mm cutting edge length tolerance |
| 3 cutting edges |
| +/-0.13 mm thickness tolerance |
| 0.05 to 0.15 mm inscribed circle tolerance |
| 6.62 mm cutting edge length |
| 12 deg rake |
| 8 deg clearance |