or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee® 48-20-7085 M/2™ 2-Cutter Heavy Duty, 1 in Dia x 18 in L, 16 in Cutting, 25/64 in SDS Plus® Shank, Carbide Cutting Edge
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee® 48-20-7085 M/2™ 2-Cutter Heavy Duty, 1 in Dia x 18 in L, 16 in Cutting, 25/64 in SDS Plus® Shank, Carbide Cutting Edge
SKU3323
MFGR #48-20-7085
Your Cost: $47.47/ea
List: Milwaukee® M/2™ 2-cutter SDS-Plus rotary hammer drill bits are the most durable 2-cutter bits with up to 20% more holes per charge in cordless rotary hammers. The enhanced rebar guards provide increased durability in hard aggregate and rebar. Breaker point pulverize the material more effectively resulting in faster drilling speeds. The variable flute allows for maximum debris extraction leading to up 20% more holes per charge in cordless rotary hammer while making it a very durable bit in corded and cordless rotary hammers. Additionally, M/2™ features a centering tip for exact spot drilling, wear mark indicator indicating when the bit no longer meets ANSI diameter requirements and a reinforced flute for durability and minimized vibration. The increased life and efficiency of the M/2™ 2-cutter drill bit line provides the ideal solution in general concrete for cordless and corded rotary hammer users.
Milwaukee® M/2™ 2-cutter SDS-Plus rotary hammer drill bits are the most durable 2-cutter bits with up to 20% more holes per charge in cordless rotary hammers. The enhanced rebar guards provide increased durability in hard aggregate and rebar. Breaker point pulverize the material more effectively resulting in faster drilling speeds. The variable flute allows for maximum debris extraction leading to up 20% more holes per charge in cordless rotary hammer while making it a very durable bit in corded and cordless rotary hammers. Additionally, M/2™ features a centering tip for exact spot drilling, wear mark indicator indicating when the bit no longer meets ANSI diameter requirements and a reinforced flute for durability and minimized vibration. The increased life and efficiency of the M/2™ 2-cutter drill bit line provides the ideal solution in general concrete for cordless and corded rotary hammer users.
Applicable Materials Concrete and Masonry Catalog Number 48-20-7085 Country of Origin DE Cutting Direction Right Hand Flute Length 16 in Flute Type Spiral Gross Weight Per Pack 1.7150 lb Material Carbide Tipped, Steel Shank Number of Flutes 4 Point Type Centering Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantANSI Specified Type 2-Cutter Heavy Duty UNSPSC 20121613 UPC 11 04524211039 UPC 12 045242110391 Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Cutting Depth 16 in Cutting Edge Material Carbide Drill Bit Size 1 in Overall Length 18 in Shank Size 25/64 in Shank Type SDS Alternate Catalog Number 48207085 Application For Fast Removal of the Concrete Dust from the Hole ARRA Compliant C Buy American Compliant C Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 1.60 Gross Weight per Pack Metric 0.72 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207502030 Height [Metric] 2.4130 cm Length [Metric] 53.8480 cm Number of Points 2 Series M/2™ Sub Brand MILWAUKEE Warranty Description None Width [Metric] 4.4450 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Applicable Materials | Concrete and Masonry |
| Catalog Number | 48-20-7085 |
| Country of Origin | DE |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length | 16 in |
| Flute Type | Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 1.7150 lb |
| Material | Carbide Tipped, Steel Shank |
| Number of Flutes | 4 |
| Point Type | Centering |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantANSI Specified |
| Type | 2-Cutter Heavy Duty |
| UNSPSC | 20121613 |
| UPC 11 | 04524211039 |
| UPC 12 | 045242110391 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Cutting Depth | 16 in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Drill Bit Size | 1 in |
| Overall Length | 18 in |
| Shank Size | 25/64 in |
| Shank Type | SDS |
| Alternate Catalog Number | 48207085 |
| Application | For Fast Removal of the Concrete Dust from the Hole |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 1.60 |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.72 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207502030 |
| Height [Metric] | 2.4130 cm |
| Length [Metric] | 53.8480 cm |
| Number of Points | 2 |
| Series | M/2™ |
| Sub Brand | MILWAUKEE |
| Warranty Description | None |
| Width [Metric] | 4.4450 cm |