or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Metallics
Metallics CD5 Drill Bit, 3/16 in Dia x 3-1/2 in L, Black Oxide[Cutting Depth]
Custom_Product_Images_Illustration
Metallics
Metallics CD5 Drill Bit, 3/16 in Dia x 3-1/2 in L, Black Oxide[Cutting Depth]
SKU11812
MFGR #CD5
Your Cost: $10.04/ea
List: Metallics Drill Bit, 3/16 in Dia, 3-1/2 in Overall Length, 2 Flutes, 3/16 in Shank, Straight Shank, Tungsten Carbide Cutting Edge, Black Oxide
Metallics Drill Bit, 3/16 in Dia, 3-1/2 in Overall Length, 2 Flutes, 3/16 in Shank, Straight Shank, Tungsten Carbide Cutting Edge, Black Oxide
Catalog Number CD5 Country of Origin MUL Finish Black Oxide Flute Type Slow Spiral Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Material Carbide Number of Flutes 2 Type Masonry Drill Bit for Concrete Screws UNSPSC 27111543 UPC 11 63972031265 UPC 12 639720312652 Stock Status NONSTOCK Brand Metallics Manufacturer Metallics Cutting Edge Material Carbide Drill Bit Size 3/16 in Overall Length 3-1/2 in Shank Size 1/4 in Shank Type Straight Alternate Catalog Number 31265 Application Masonry, Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries ARRA Compliant N Buy American Compliant N Currency USD Drill Size 1/4 in EU RoHS Indicator U Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.20 in Height [Metric] 5.0800 mm Length 8.00 in Length [Metric] 20.3200 cm Width 1.25 in Width [Metric] 3.1750 cm Masonry, Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries Features: Can be used with our QuaDrive and Blue Concrete Screws, Use with Installation Tool, Any Standard Electric Rotary Tool or Hammer Drill Can be used with our quadrive and blue concrete screws
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | CD5 |
| Country of Origin | MUL |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Type | Slow Spiral |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Material | Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Type | Masonry Drill Bit for Concrete Screws |
| UNSPSC | 27111543 |
| UPC 11 | 63972031265 |
| UPC 12 | 639720312652 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Metallics |
| Manufacturer | Metallics |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Drill Bit Size | 3/16 in |
| Overall Length | 3-1/2 in |
| Shank Size | 1/4 in |
| Shank Type | Straight |
| Alternate Catalog Number | 31265 |
| Application | Masonry, Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Currency | USD |
| Drill Size | 1/4 in |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.20 in |
| Height [Metric] | 5.0800 mm |
| Length | 8.00 in |
| Length [Metric] | 20.3200 cm |
| Width | 1.25 in |
| Width [Metric] | 3.1750 cm |
| Masonry, Electrical, Plumbing, Heating and Air Conditioning Industries |
| Features: Can be used with our QuaDrive and Blue Concrete Screws, Use with Installation Tool, Any Standard Electric Rotary Tool or Hammer Drill |
| Can be used with our quadrive and blue concrete screws |