or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Milwaukee® 48-89-9256 SHOCKWAVE Impact Duty Step Bit Mechanical Set (#2, #3, #8)
Custom_Product_Images_Illustration
Milwaukee® 48-89-9256 SHOCKWAVE Impact Duty Step Bit Mechanical Set (#2, #3, #8)
SKU1095206
MFGR #48-89-9256
$/ea
MILW 48-89-9256 Step Bit Set (#2, #
MILW 48-89-9256 Step Bit Set (#2, #
Alternate Catalog Number 48899256 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 48-89-9256 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 0.13 Gross Weight Per Pack 0.9500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.43 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207504060 Height 8.9400 in Height [Metric] 8.3820 cm Length 1.8100 in Length [Metric] 22.4790 cm Number Of Pieces 3 Specifications 1/4 in Hex Shank, Rapid Strike Tip Point, 2-Flutes Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Type Mechanical UNSPSC 27112845 UPC 11 04524250513 UPC 12 045242505135 Warranty Description None Width 8.0000 in Width [Metric] 19.8120 cm Stock Status NONSTOCK Brand Milwaukee® Manufacturer Milwaukee Tool Finish TiAlN Coated Material Titanium Maximum Drill Bit Size 1 in Minimum Drill Bit Size 1/8 in Suitable For Use With Impact Drivers and Drill/Driver The Rapid Strike Tip™ provides fast and accurate starts The optimized SHOCKZONE™ reduces early shank breaks 13 steps with laser engraving for clear stop on size identification Titanium aluminum nitride (TiAlN) coating delivers 5x longer life than competitive impact step bits A dual spiral flute combined with the Rapid Strike Tip™ delivers up to 2x faster holes than competitive impact step bits
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 48899256 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 48-89-9256 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 0.13 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.43 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207504060 |
| Height | 8.9400 in |
| Height [Metric] | 8.3820 cm |
| Length | 1.8100 in |
| Length [Metric] | 22.4790 cm |
| Number Of Pieces | 3 |
| Specifications | 1/4 in Hex Shank, Rapid Strike Tip Point, 2-Flutes |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Type | Mechanical |
| UNSPSC | 27112845 |
| UPC 11 | 04524250513 |
| UPC 12 | 045242505135 |
| Warranty Description | None |
| Width | 8.0000 in |
| Width [Metric] | 19.8120 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Milwaukee® |
| Manufacturer | Milwaukee Tool |
| Finish | TiAlN Coated |
| Material | Titanium |
| Maximum Drill Bit Size | 1 in |
| Minimum Drill Bit Size | 1/8 in |
| Suitable For Use With | Impact Drivers and Drill/Driver |
| The Rapid Strike Tip™ provides fast and accurate starts |
| The optimized SHOCKZONE™ reduces early shank breaks |
| 13 steps with laser engraving for clear stop on size identification |
| Titanium aluminum nitride (TiAlN) coating delivers 5x longer life than competitive impact step bits |
| A dual spiral flute combined with the Rapid Strike Tip™ delivers up to 2x faster holes than competitive impact step bits |