or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
KEO 55011 Single End Countersink, 60 deg, 1 in Body, 6 Flutes, HSS, 1/2 in
Custom_Product_Images_Illustration
KEO 55011 Single End Countersink, 60 deg, 1 in Body, 6 Flutes, HSS, 1/2 in
SKU58301
MFGR #103-055011
Your Cost: $52.76/ea
List: KEO Countersink, Single End, 1 in Body Dia, 2-3/4 in Overall Length, Straight Shank, 1/2 in Shank Dia, 6 Flutes, Right Hand Cutting, 60 deg Included Angle, HSS, Uncoated
KEO Countersink, Single End, 1 in Body Dia, 2-3/4 in Overall Length, Straight Shank, 1/2 in Shank Dia, 6 Flutes, Right Hand Cutting, 60 deg Included Angle, HSS, Uncoated
Brand KEO Catalog Number 103-055011 Connection Type Shank Country of Origin US Cutting Direction Right Hand Finish Uncoated Gross Weight Per Pack 1 lb Line Drawing Dimensions A=60.0° DCONms=0.5000" DCmax=1.0000" DCmin=0.3281" L=2.7500" LS=1.2500" Manufacturer ARCH Cutting Tools Material HSS Number of Cutting Edges 6 Number of Flutes 6 Overall Length 2-3/4 in Shank Type Straight Standards ISO 9001:2008 Stock Status NONSTOCK Type Single End UPC 11 67014555011 UPC 12 67014555011
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Brand | KEO |
| Catalog Number | 103-055011 |
| Connection Type | Shank |
| Country of Origin | US |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish | Uncoated |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Line Drawing Dimensions | A=60.0° DCONms=0.5000" DCmax=1.0000" DCmin=0.3281" L=2.7500" LS=1.2500" |
| Manufacturer | ARCH Cutting Tools |
| Material | HSS |
| Number of Cutting Edges | 6 |
| Number of Flutes | 6 |
| Overall Length | 2-3/4 in |
| Shank Type | Straight |
| Standards | ISO 9001:2008 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Single End |
| UPC 11 | 67014555011 |
| UPC 12 | 67014555011 |