or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Crosby®
CROS 1018650 35T SPA SHK 2IN
Crosby®
CROS 1018650 35T SPA SHK 2IN
SKU1113261
MFGR #1018650
Your Cost: $815.19/ea
Crosby® Anchor Shackle, Series: G-209, 35 ton, 2 in, 2-1/4 in Pin Dia, Screw Pin, 7-3/4 in Inner Length, 5-3/4 in Inner Width, 3-1/4 in Opening, 4.81 in Eye Outer Size, 13.68 in Overall Length, 10.35 in Overall Width, Carbon Steel Body, Alloy Pin, Hot Dipped Galvanized
Crosby® Anchor Shackle, Series: G-209, 35 ton, 2 in, 2-1/4 in Pin Dia, Screw Pin, 7-3/4 in Inner Length, 5-3/4 in Inner Width, 3-1/4 in Opening, 4.81 in Eye Outer Size, 13.68 in Overall Length, 10.35 in Overall Width, Carbon Steel Body, Alloy Pin, Hot Dipped Galvanized
Body Material Carbon Steel Brand Crosby® Catalog Number 1018650 Country of Origin US Eye Outer Size 4.81 in Finish Hot Dipped Galvanized Gross Weight Per Pack 45.0000 lb Inner Length 7-3/4 in Inner Width 5-3/4 in Manufacturer Crosby Group LLC Opening Size 3-1/4 in Pin Diameter 2-1/4 in Pin Material Alloy Pin Type Screw Series G-209 Size 2 in Standards ABS/DNV/Lloyds/CE Certified, ASME B30.26, ABS 2007 Steel Vessel Rule 1-11-17.7, DNV Certification Notes 2.7-1, Federal Spec RR-C-271F, Type IVA, Grade A, Class 2 Stock Status NONSTOCK Type Crosby Working load limit and grade 6 permanently shown on every shackle Shackles can be furnished proof tested with certificates to designated standards, such as ABS, DNV, Lloyds or other certification Approved for use at -40 to 400 deg F 3.25 ton through 25 ton G209 anchor shackles are type approved to DNV certification notes 2.7-1- offshore containers The shackles are statistical proof and impact tested to 42 J min average at -4 deg F The tests are conducted by Crosby® and 3.1 test certified All other 209 shackles can meet charpy requirements of 42 J average at -4 deg F upon special request Look for the Red Pin® the mark of genuine Crosby® quality
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Body Material | Carbon Steel |
| Brand | Crosby® |
| Catalog Number | 1018650 |
| Country of Origin | US |
| Eye Outer Size | 4.81 in |
| Finish | Hot Dipped Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 45.0000 lb |
| Inner Length | 7-3/4 in |
| Inner Width | 5-3/4 in |
| Manufacturer | Crosby Group LLC |
| Opening Size | 3-1/4 in |
| Pin Diameter | 2-1/4 in |
| Pin Material | Alloy |
| Pin Type | Screw |
| Series | G-209 |
| Size | 2 in |
| Standards | ABS/DNV/Lloyds/CE Certified, ASME B30.26, ABS 2007 Steel Vessel Rule 1-11-17.7, DNV Certification Notes 2.7-1, Federal Spec RR-C-271F, Type IVA, Grade A, Class 2 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Crosby |
| Working load limit and grade 6 permanently shown on every shackle |
| Shackles can be furnished proof tested with certificates to designated standards, such as ABS, DNV, Lloyds or other certification |
| Approved for use at -40 to 400 deg F |
| 3.25 ton through 25 ton G209 anchor shackles are type approved to DNV certification notes 2.7-1- offshore containers |
| The shackles are statistical proof and impact tested to 42 J min average at -4 deg F |
| The tests are conducted by Crosby® and 3.1 test certified |
| All other 209 shackles can meet charpy requirements of 42 J average at -4 deg F upon special request |
| Look for the Red Pin® the mark of genuine Crosby® quality |