or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting BRISK17FA20 Field Adjustable Wallpack, 3000K/4000K/5000K
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting BRISK17FA20 Field Adjustable Wallpack, 3000K/4000K/5000K
SKU1275478
MFGR #BRISK17FA20
Your Cost: $57.68/ea
The BRISK17 comes with a field-adjustable CCT switch that’s easily accessed inside the wall pack and allows you to choose between 3000, 4000 and 5000K. Adjustable cutoff. Integrated photocell. 0-10V dimming standard
The BRISK17 comes with a field-adjustable CCT switch that’s easily accessed inside the wall pack and allows you to choose between 3000, 4000 and 5000K. Adjustable cutoff. Integrated photocell. 0-10V dimming standard
Alternate Catalog Number 00192552004367 Application Outdoor Wall Pack ARRA Compliant X Brand RAB Buy American Compliant C Catalog Number BRISK17FA20 Color 3K/4K/5K Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator Y Fixture Type Wall Pack Gross Volume Per Pack 0.11 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 2.3700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.91 Gross Weight UOM Metric kg Length 6.06 in Length [Metric] 15.3924 cm Manufacturer RAB Lighting Inc. Mounting Heavy duty, die-cast junction box with four (4) conduit entries (one top, two side, one back) Standard IP65 rated Stock Status NORMALLY STOCKED Type WALLPACKS FA CCT UNSPSC 39112102 UPC 11 19255200436 UPC 12 192552004367 Wattage 20 W Width 3.46 in Width [Metric] 8.7884 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00192552004367 |
| Application | Outdoor Wall Pack |
| ARRA Compliant | X |
| Brand | RAB |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BRISK17FA20 |
| Color | 3K/4K/5K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Fixture Type | Wall Pack |
| Gross Volume Per Pack | 0.11 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 2.3700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.91 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Length | 6.06 in |
| Length [Metric] | 15.3924 cm |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Mounting | Heavy duty, die-cast junction box with four (4) conduit entries (one top, two side, one back) |
| Standard | IP65 rated |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | WALLPACKS FA CCT |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 19255200436 |
| UPC 12 | 192552004367 |
| Wattage | 20 W |
| Width | 3.46 in |
| Width [Metric] | 8.7884 cm |