or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® TWX1 LED P2 40K MVOLT PE DDBTXD Glass Wall Pack
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® TWX1 LED P2 40K MVOLT PE DDBTXD Glass Wall Pack
SKU1198764
MFGR #TWX1LEDP240KMVOLTPEDDBTXD
Your Cost: $126.32/ea
TWX LED wall pack family, a ground-up design that has the low initial cost customers demand while providing superior performance and a traditional form. The TWX1 LED is energy efficient saving up to 83% in energy costs when replacing a metal halide luminaire. Offering an expected service life of more than 20 years, the TWX1 LED eliminates frequent lamp and ballast replacements associated with traditional technologies. The Adjustable Light Output (ALO) feature allows the contractor to set the light output during installation, to a level perfectly suited for the job site. The TWX1 LED ALO luminaires can replace anything from a CFL to 100W metal halide luminaire.
TWX LED wall pack family, a ground-up design that has the low initial cost customers demand while providing superior performance and a traditional form. The TWX1 LED is energy efficient saving up to 83% in energy costs when replacing a metal halide luminaire. Offering an expected service life of more than 20 years, the TWX1 LED eliminates frequent lamp and ballast replacements associated with traditional technologies. The Adjustable Light Output (ALO) feature allows the contractor to set the light output during installation, to a level perfectly suited for the job site. The TWX1 LED ALO luminaires can replace anything from a CFL to 100W metal halide luminaire.
Alternate Catalog Number 270J21 Application Automotive & Parking,Education,House of Worship,Offices & Banks,Parking Garage,Sports and Recreation,Transportation,Warehouses ARRA Compliant C Brand Lithonia Lighting® Buy American Compliant C Catalog Number TWX1LEDP240KMVOLTPEDDBTXD Color Bronze Country of Origin MX Currency USD Depth 5 in EU RoHS Indicator C Finish Textured Fixture Finish Textured Fixture Material Aluminum Gross Weight Per Pack 8.8200 lb Gross Weight per Pack Metric 4.58 Gross Weight UOM Metric kg Height 12.00 in Height [Metric] 30.4800 cm Lamp Type LED Length 7.50 in Length [Metric] 19.0500 cm Manufacturer Acuity Brands Material Aluminum Mounting Surface Standard CSA Stock Status NORMALLY STOCKED Style Traditional Type Wallpack UNSPSC 39111503 UPC 11 19499503444 UPC 12 194995034444 Warranty Description Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Width 5.00 in Width [Metric] 12.7000 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 270J21 |
| Application | Automotive & Parking,Education,House of Worship,Offices & Banks,Parking Garage,Sports and Recreation,Transportation,Warehouses |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | TWX1LEDP240KMVOLTPEDDBTXD |
| Color | Bronze |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 5 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Textured |
| Fixture Finish | Textured |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gross Weight Per Pack | 8.8200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.58 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 12.00 in |
| Height [Metric] | 30.4800 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 7.50 in |
| Length [Metric] | 19.0500 cm |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Material | Aluminum |
| Mounting | Surface |
| Standard | CSA |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Style | Traditional |
| Type | Wallpack |
| UNSPSC | 39111503 |
| UPC 11 | 19499503444 |
| UPC 12 | 194995034444 |
| Warranty Description | Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Width | 5.00 in |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |