or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® TWX1 LED ALO 40K MVOLT DDBTXD TWX LED Wall Pack
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® TWX1 LED ALO 40K MVOLT DDBTXD TWX LED Wall Pack
SKU1198236
MFGR #TWX1LEDALO40KMVOLTDDBTXD
Your Cost: $108.79/ea
The TWX LED wall pack family features a ground-up design with a low initial cost customers demand while providing superior performance in a traditional form. The TWX LED wall packs feature premium borosilicate glass lenses that work in conjunction with the high-efficiency light engine to provide superior illumination while minimizing wasted up-light. The new slim design creates a less obtrusive appearance on the building while still fully covering the unsightly stains leftover from typical HID glass wall packs. The Adjustable Light Output (ALO) option maximizes flexibility both in the field and on distributor shelves.
The TWX LED wall pack family features a ground-up design with a low initial cost customers demand while providing superior performance in a traditional form. The TWX LED wall packs feature premium borosilicate glass lenses that work in conjunction with the high-efficiency light engine to provide superior illumination while minimizing wasted up-light. The new slim design creates a less obtrusive appearance on the building while still fully covering the unsightly stains leftover from typical HID glass wall packs. The Adjustable Light Output (ALO) option maximizes flexibility both in the field and on distributor shelves.
Alternate Catalog Number 268TUH Application Automotive & Parking,Education,House of Worship,Offices & Banks,Parking Garage,Sports and Recreation,Transportation,Warehouses ARRA Compliant C Brand Lithonia Lighting® Buy American Compliant C Catalog Number TWX1LEDALO40KMVOLTDDBTXD Color Bronze Country of Origin MX Currency USD Depth 5 in EU RoHS Indicator C Finish Textured Fixture Finish Textured Fixture Material Aluminum Gross Weight per Pack Metric 4.58 Gross Weight UOM Metric kg Height 12.00 in Height [Metric] 30.4800 cm Lamp Type LED Length 7.50 in Length [Metric] 19.0500 cm Manufacturer Acuity Brands Material Aluminum Mounting Surface Standard CSA Stock Status NORMALLY STOCKED Style Traditional Type Wallpack UNSPSC 39111503 UPC 11 19499462046 UPC 12 194994620464 Warranty Description Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Width 5.00 in Width [Metric] 12.7000 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 268TUH |
| Application | Automotive & Parking,Education,House of Worship,Offices & Banks,Parking Garage,Sports and Recreation,Transportation,Warehouses |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | TWX1LEDALO40KMVOLTDDBTXD |
| Color | Bronze |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Depth | 5 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Textured |
| Fixture Finish | Textured |
| Fixture Material | Aluminum |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.58 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 12.00 in |
| Height [Metric] | 30.4800 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 7.50 in |
| Length [Metric] | 19.0500 cm |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Material | Aluminum |
| Mounting | Surface |
| Standard | CSA |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Style | Traditional |
| Type | Wallpack |
| UNSPSC | 39111503 |
| UPC 11 | 19499462046 |
| UPC 12 | 194994620464 |
| Warranty Description | Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Width | 5.00 in |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |