or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® CPHB ALO13 MVOLT SWW9 80CRI DWH Compact Pro High Bay LED 12000/15000/18000LM 120V-277V Switchable CCT 4000K/5000K 80 CRI White
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® CPHB ALO13 MVOLT SWW9 80CRI DWH Compact Pro High Bay LED 12000/15000/18000LM 120V-277V Switchable CCT 4000K/5000K 80 CRI White
SKU1372795
MFGR #CPHBALO13MVOLTSWW980CRIDWH
Your Cost: $152.00/ea
The Compact Pro High Bay by Lithonia Lighting® is the budget-oriented high bay designed for contractors from the ground up. It’s the most compact high bay on the market, making it easier and quicker to install. Built with quality to last and performance to get the job done. Glare reduction optics featuring WhiteOptics® Technology allowing for maximum light output while reducing glare.
The Compact Pro High Bay by Lithonia Lighting® is the budget-oriented high bay designed for contractors from the ground up. It’s the most compact high bay on the market, making it easier and quicker to install. Built with quality to last and performance to get the job done. Glare reduction optics featuring WhiteOptics® Technology allowing for maximum light output while reducing glare.
Alternate Catalog Number 280MPG Application Common Areas, Education, Government, Manufacturing, Offices & Banks, Retail, Retrofit, Warehouses Brand Lithonia Lighting® Buy American Compliant C Catalog Number CPHBALO13MVOLTSWW980CRIDWH Color White Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 6.9800 lb Gross Weight per Pack Metric 3.40 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.40 in Height [Metric] 6.0960 cm Lamp Type LED - Static Manufacturer Acuity Brands Mounting Pendant, Surface, Suspended Shape Rectangular Standard CSADLC Premium Stock Status NORMALLY STOCKED UNSPSC 39112102 UPC 11 19618342856 UPC 12 196183428561 Voltage Rating 120 to 277 V Warranty Description 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Width 11.50 in Width [Metric] 29.2100 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 280MPG |
| Application | Common Areas, Education, Government, Manufacturing, Offices & Banks, Retail, Retrofit, Warehouses |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CPHBALO13MVOLTSWW980CRIDWH |
| Color | White |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 6.9800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.40 in |
| Height [Metric] | 6.0960 cm |
| Lamp Type | LED - Static |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Mounting | Pendant, Surface, Suspended |
| Shape | Rectangular |
| Standard | CSADLC Premium |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 19618342856 |
| UPC 12 | 196183428561 |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |
| Warranty Description | 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Width | 11.50 in |
| Width [Metric] | 29.2100 cm |