or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® CPHB 18LM MVOLT 40K 14<special id="4" /> LED High Bay
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® CPHB 18LM MVOLT 40K 14<special id="4" /> LED High Bay
SKU1186252
MFGR #CPHB18LMMVOLT40K
Your Cost: $160.37/ea
The Contractor Select Compact Pro High Bay by Lithonia Lighting® is the budget-oriented high bay designed for contractors from the ground up. It’s the most compact high bay on the market, making it easier and quicker to install. Built with quality to last and performance to get the job done.
The Contractor Select Compact Pro High Bay by Lithonia Lighting® is the budget-oriented high bay designed for contractors from the ground up. It’s the most compact high bay on the market, making it easier and quicker to install. Built with quality to last and performance to get the job done.
Alternate Catalog Number 268SAJ Application Retrofit,Warehouses ARRA Compliant C Brand Lithonia Lighting® Buy American Compliant C Catalog Number CPHB18LMMVOLT40K Color White Country of Origin MX Currency USD Dimmable YES EU RoHS Indicator C Fixture Type High Bay Gross Weight Per Pack 7.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 3.18 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.30 in Height [Metric] 5.8420 cm Lamp Type LED Length 14.40 in Length [Metric] 36.5760 cm Manufacturer Acuity Brands Mounting Pendant,Surface,Suspended Shape Rectangular Standard CSA Stock Status NONSTOCK Type High Bay UNSPSC 39112102 UPC 11 19499460829 UPC 12 194994608295 Warranty Description 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Width 11.50 in Width [Metric] 29.2100 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 268SAJ |
| Application | Retrofit,Warehouses |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CPHB18LMMVOLT40K |
| Color | White |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimmable | YES |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | High Bay |
| Gross Weight Per Pack | 7.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.30 in |
| Height [Metric] | 5.8420 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 14.40 in |
| Length [Metric] | 36.5760 cm |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Mounting | Pendant,Surface,Suspended |
| Shape | Rectangular |
| Standard | CSA |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | High Bay |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 19499460829 |
| UPC 12 | 194994608295 |
| Warranty Description | 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Width | 11.50 in |
| Width [Metric] | 29.2100 cm |