or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Cooper Lighting Solutions
Sure-Lites XR6C-LED Steel, (2) 300 lumen LED heads, White
Custom_Product_Images_Illustration
Cooper Lighting Solutions
Sure-Lites XR6C-LED Steel, (2) 300 lumen LED heads, White
SKU940811
MFGR #XR6C-LED
Your Cost: $98.13/ea
The Sure-Lites Emergency Light XR6C-LED is designed to reduce egress system cost and maintenance as well as improve reliability. Key features include long life LED’s, proprietary adjustable accuLED optics, a nickel cadmium battery and a rugged sheet metal housing. The Patented external battery disconnect and EZ Hang features reduce installation time and cost. This product is City of Chicago compliant and New York City compliant. Steel, 6V, (2) 12 Watt Halogen Lamps, White
The Sure-Lites Emergency Light XR6C-LED is designed to reduce egress system cost and maintenance as well as improve reliability. Key features include long life LED’s, proprietary adjustable accuLED optics, a nickel cadmium battery and a rugged sheet metal housing. The Patented external battery disconnect and EZ Hang features reduce installation time and cost. This product is City of Chicago compliant and New York City compliant. Steel, 6V, (2) 12 Watt Halogen Lamps, White
Application Lighting ARRA Compliant C Brand Cooper Lighting Solutions Buy American Compliant C Catalog Number XR6C-LED Color White Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency Light Gross Weight Per Pack 4.4200 lb Gross Weight per Pack Metric 2.27 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405106020 Lamp Type LED Length 12.50 in Length [Metric] 31.7500 cm Lumens 300 lm Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Metal Mounting Surface Mount Number Of Lamps 2 Standard UL Listed - Damp Location Standards ARRA CompliantBAA CompliantcULus ListedChicago and New York City CompliantRoHS CompliantUL Listed Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand XR6C-LED Series Type Chicago Code UNSPSC 39111709 UPC 11 08008375321 UPC 12 080083753215 Voltage Rating 120 to 277 V Width 2.62 in Lighting LED source
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | XR6C-LED |
| Color | White |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Gross Weight Per Pack | 4.4200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405106020 |
| Lamp Type | LED |
| Length | 12.50 in |
| Length [Metric] | 31.7500 cm |
| Lumens | 300 lm |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Metal |
| Mounting | Surface Mount |
| Number Of Lamps | 2 |
| Standard | UL Listed - Damp Location |
| Standards | ARRA CompliantBAA CompliantcULus ListedChicago and New York City CompliantRoHS CompliantUL Listed |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | XR6C-LED Series |
| Type | Chicago Code |
| UNSPSC | 39111709 |
| UPC 11 | 08008375321 |
| UPC 12 | 080083753215 |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |
| Width | 2.62 in |
| Lighting |
| LED source |