or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites CHXC71 Self Powered, Exit/Emergency Light Combo, Steel Housing, White LED Exit, With Lens
Custom_Product_Images_Illustration
Sure-Lites CHXC71 Self Powered, Exit/Emergency Light Combo, Steel Housing, White LED Exit, With Lens
SKU1019650
MFGR #CHXC71
Your Cost: $260.08/ea
Self Powered, Exit/Emergency Light Combo, Steel Housing, White LED Exit, With Lens
Self Powered, Exit/Emergency Light Combo, Steel Housing, White LED Exit, With Lens
Application Lighting ARRA Compliant C Brand Cooper Lighting Solutions Buy American Compliant C Catalog Number CHXC71 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Exit Light Gross Weight Per Pack 8.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 3.72 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405606000 Height 3.75 in Height [Metric] 9.5250 cm Housing Finish White Housing Material Steel Lamp Type LED Legend EXIT Legend Color Red Manufacturer Cooper Lighting Solutions Mounting Surface Mount Mounting Type Surface Number of Heads 2 Series CHXC Standard UL LISTED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN: EAR99NLRUL 924NFPA 101NEC CertifiedOSHA CompliantChicago Approved Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand CHX Series Type Exit Signs UNSPSC 39111708 UPC 11 08008377127 UPC 12 080083771271 Voltage Rating 120/277 V
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CHXC71 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Exit Light |
| Gross Weight Per Pack | 8.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.72 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405606000 |
| Height | 3.75 in |
| Height [Metric] | 9.5250 cm |
| Housing Finish | White |
| Housing Material | Steel |
| Lamp Type | LED |
| Legend | EXIT |
| Legend Color | Red |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Mounting | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Heads | 2 |
| Series | CHXC |
| Standard | UL LISTED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN: EAR99NLRUL 924NFPA 101NEC CertifiedOSHA CompliantChicago Approved |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | CHX Series |
| Type | Exit Signs |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008377127 |
| UPC 12 | 080083771271 |
| Voltage Rating | 120/277 V |