or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Cooper Lighting Solutions
Sure-Lites CHX71AL Exit Sign, LED Lamp, 120/277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Cooper Lighting Solutions
Sure-Lites CHX71AL Exit Sign, LED Lamp, 120/277 VAC
SKU591835
MFGR #CHX71AL
Your Cost: $219.36/ea
Self Powered, Chicago Exit, Steel Housing, Single Sided, Arrow Left
Self Powered, Chicago Exit, Steel Housing, Single Sided, Arrow Left
Application Lighting ARRA Compliant C Brand Cooper Lighting Solutions Buy American Compliant C Catalog Number CHX71AL Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Exit Light Gross Weight per Pack Metric 5.13 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405614000 Height 30.00 in Height [Metric] 76.2000 cm Lamp Type LED Length 14.00 in Length [Metric] 35.5600 cm Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Steel Mounting Surface Mount Number Of Lamps 1 Standards Damp Location, UL924 Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand CHX Series Type Exit Signs UNSPSC 39111708 UPC 11 08008357664 UPC 12 080083576647 Voltage Rating 120/277 V Wattage 3 W Width 28.00 in Width [Metric] 71.1200 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CHX71AL |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Exit Light |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.13 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405614000 |
| Height | 30.00 in |
| Height [Metric] | 76.2000 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 14.00 in |
| Length [Metric] | 35.5600 cm |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface Mount |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standards | Damp Location, UL924 Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | CHX Series |
| Type | Exit Signs |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008357664 |
| UPC 12 | 080083576647 |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Wattage | 3 W |
| Width | 28.00 in |
| Width [Metric] | 71.1200 cm |