or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sure-Lites CHX7 Exit Sign, LED Lamp, 19.1 W Fixture, 120/277 VAC, White Housing, EXIT Legend
Custom_Product_Images_Illustration
Sure-Lites CHX7 Exit Sign, LED Lamp, 19.1 W Fixture, 120/277 VAC, White Housing, EXIT Legend
SKU591839
MFGR #CHX71
Your Cost: $176.99/ea
Self Powered, Exit Sign, Steel Housing, White LED Exit, With Lens
Self Powered, Exit Sign, Steel Housing, White LED Exit, With Lens
Application Lighting ARRA Compliant C Brand Cooper Lighting Solutions Buy American Compliant C Catalog Number CHX71 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Exit Light Gross Weight per Pack Metric 2.90 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405614000 Height 3.50 in Height [Metric] 8.8900 cm Housing Finish White Housing Material Steel Lamp Type LED Legend EXIT Length 13.62 in Length [Metric] 34.6075 cm Light Color Red Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Die-Cast Aluminum Housing/Metal Baffle/Plastic Trim Mounting Surface Mount Mounting Type Surface Number Of Lamps 1 Series CHX7 Standard UL Listed - Damp Location Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 924NEC CertifiedOSHA ApprovedCity of Chicago Fire Code Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand CHX Series Type Exit Signs UNSPSC 39111708 UPC 11 08008356761 UPC 12 080083567614 Voltage Rating 120/277 V Wattage 3 W
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CHX71 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Exit Light |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.90 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405614000 |
| Height | 3.50 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Housing Finish | White |
| Housing Material | Steel |
| Lamp Type | LED |
| Legend | EXIT |
| Length | 13.62 in |
| Length [Metric] | 34.6075 cm |
| Light Color | Red |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Die-Cast Aluminum Housing/Metal Baffle/Plastic Trim |
| Mounting | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Lamps | 1 |
| Series | CHX7 |
| Standard | UL Listed - Damp Location |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 924NEC CertifiedOSHA ApprovedCity of Chicago Fire Code |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | CHX Series |
| Type | Exit Signs |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008356761 |
| UPC 12 | 080083567614 |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Wattage | 3 W |