or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
SELM Emergency Light, 120V/277V, 60ft, Self Diagnostic, White
SKU1019656
MFGR #SELM60R4SD
Your Cost: $209.82/ea
The Sure-Lites Emergency Light SELM series is designed to reduce egress system cost and maintenance as well as improve reliability. Key features include long life LED’s, proprietary adjustable accuLED optics, a nickel cadmium battery and a rugged sheet metal housing. SELM is available with two or three 300 lumen heads that create up to 80 feet of emergency egress coverage. The Patented external battery disconnect and EZ Hang features reduce installation time and cost. The self-diagnostic capability automatically performs NFPA required testing. This product is City of Chicago compliant and New York City compliant
The Sure-Lites Emergency Light SELM series is designed to reduce egress system cost and maintenance as well as improve reliability. Key features include long life LED’s, proprietary adjustable accuLED optics, a nickel cadmium battery and a rugged sheet metal housing. SELM is available with two or three 300 lumen heads that create up to 80 feet of emergency egress coverage. The Patented external battery disconnect and EZ Hang features reduce installation time and cost. The self-diagnostic capability automatically performs NFPA required testing. This product is City of Chicago compliant and New York City compliant
Application Lighting ARRA Compliant C Brand Cooper Lighting Solutions Buy American Compliant C Catalog Number SELM60R4SD Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency Light Gross Weight Per Pack 4.7100 lb Gross Weight per Pack Metric 2.18 Gross Weight UOM Metric kg Lamp Type LED Length 2.60 in Length [Metric] 6.6040 cm Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Metal Mounting Surface Mount Number Of Lamps 2 Stock Status NONSTOCK Sub Brand SELM Type Emergency UNSPSC 39111709 UPC 11 08008375319 UPC 12 080083753192 Voltage Rating 120 to 277 V Width 12.75 in Width [Metric] 32.3850 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SELM60R4SD |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Gross Weight Per Pack | 4.7100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Lamp Type | LED |
| Length | 2.60 in |
| Length [Metric] | 6.6040 cm |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Metal |
| Mounting | Surface Mount |
| Number Of Lamps | 2 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | SELM |
| Type | Emergency |
| UNSPSC | 39111709 |
| UPC 11 | 08008375319 |
| UPC 12 | 080083753192 |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |
| Width | 12.75 in |
| Width [Metric] | 32.3850 cm |