or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® LHQM-LED-R-HO-M6 Quantum® LHQM Exit/Unit Combo Fixture, LED Lamp, 120/277 VAC, White Housing, EXIT Legend
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® LHQM-LED-R-HO-M6 Quantum® LHQM Exit/Unit Combo Fixture, LED Lamp, 120/277 VAC, White Housing, EXIT Legend
SKU644183
MFGR #LHQMLEDRHOM6
Your Cost: $138.82/ea
Lithonia Lighting® Quantum® Exit/Unit Combo Fixture, Series: LHQM, 120/277 VAC, 0.05/0.03 A, LED Lamp, 1.5 W Lamp, 2 Lamps, 2 Heads, White Light, EXIT Legend, Red Legend, 6 in H Legend, Surface/Wall Mount, NiCd Battery, Thermoplastic Housing, White Housing, 8 in H x 19-1/4 in W x 4-3/4 in D
Lithonia Lighting® Quantum® Exit/Unit Combo Fixture, Series: LHQM, 120/277 VAC, 0.05/0.03 A, LED Lamp, 1.5 W Lamp, 2 Lamps, 2 Heads, White Light, EXIT Legend, Red Legend, 6 in H Legend, Surface/Wall Mount, NiCd Battery, Thermoplastic Housing, White Housing, 8 in H x 19-1/4 in W x 4-3/4 in D
Alternate Catalog Number 186HU7 Application Education,Government,Healthcare,Hospitality,House of Worship,Manufacturing,Offices & Banks,Retail,Sports and Recreation Background Color White Battery Runtime 90 min Brand Lithonia Lighting® Buy American Compliant C Catalog Number LHQMLEDRHOM6 Color White Country of Origin VN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency Exit Unit (aka Combo) Gross Weight Per Pack 4.2100 lb Gross Weight per Pack Metric 2.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 8.00 in Height [Metric] 20.3200 cm Housing Color white Housing Finish White Housing Material Thermoplastic Lamp Type LED Legend EXIT Legend Color Red Length 19.25 in Length [Metric] 48.8950 cm Letter Color Red Manufacturer Acuity Brands Material Thermoplastic Mounting Surface Mounting Type Surface Number of Heads 2 Number Of Lamps 2 Series LHQM Standard NFPA 101,NFPA 70,ULCA Title 20 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 924NEC CompliantNOM CertifiedNFPA 101OSHA Approved Stock Status NORMALLY STOCKED Type Stencil Face UNSPSC 39111707 UPC 11 74597625432 UPC 12 745976254322 Voltage Rating 120/277 VAC Warranty Description 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Wattage 3 W Width 2.25 in Width [Metric] 5.7150 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 186HU7 |
| Application | Education,Government,Healthcare,Hospitality,House of Worship,Manufacturing,Offices & Banks,Retail,Sports and Recreation |
| Background Color | White |
| Battery Runtime | 90 min |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LHQMLEDRHOM6 |
| Color | White |
| Country of Origin | VN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Exit Unit (aka Combo) |
| Gross Weight Per Pack | 4.2100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 8.00 in |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Housing Color | white |
| Housing Finish | White |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Lamp Type | LED |
| Legend | EXIT |
| Legend Color | Red |
| Length | 19.25 in |
| Length [Metric] | 48.8950 cm |
| Letter Color | Red |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Surface |
| Mounting Type | Surface |
| Number of Heads | 2 |
| Number Of Lamps | 2 |
| Series | LHQM |
| Standard | NFPA 101,NFPA 70,ULCA Title 20 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 924NEC CompliantNOM CertifiedNFPA 101OSHA Approved |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Stencil Face |
| UNSPSC | 39111707 |
| UPC 11 | 74597625432 |
| UPC 12 | 745976254322 |
| Voltage Rating | 120/277 VAC |
| Warranty Description | 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Wattage | 3 W |
| Width | 2.25 in |
| Width [Metric] | 5.7150 cm |