or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
All-Pro APWR2 Universal Emergency Exit Lamp, LED Lamp, 6 VDC, EXIT Legend
Custom_Product_Images_Illustration
All-Pro APWR2 Universal Emergency Exit Lamp, LED Lamp, 6 VDC, EXIT Legend
SKU871133
MFGR #APWR2
Your Cost: $37.02/ea
Remote, Double Head, Wet Listed
Remote, Double Head, Wet Listed
Application Lighting ARRA Compliant C Brand Cooper Lighting Solutions Buy American Compliant C Catalog Number APWR2 Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Emergency Light Gross Weight Per Pack 0.4990 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405108020 Height 2.50 in Height [Metric] 6.3500 cm Lamp Type LED Length 5.10 in Length [Metric] 12.9540 cm Light Color White Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Thermoplastic Mounting Ceiling and Surface Mounting Type Ceiling/Surface Number of Heads 2 Number Of Lamps 2 Series APWR Standard UL/cUL Listed - Wet Location Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcUL Listed for Damp LocationsUL 924NFPA 101NEC CertifiedECCN:EAR99NLR Stock Status NONSTOCK Sub Brand APWR Series Type LED Exit and Emergency UNSPSC 39111708 UPC 11 08008360858 UPC 12 080083608584 Wattage 1 W Width 5.10 in Width [Metric] 12.9540 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | APWR2 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Emergency Light |
| Gross Weight Per Pack | 0.4990 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405108020 |
| Height | 2.50 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 5.10 in |
| Length [Metric] | 12.9540 cm |
| Light Color | White |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting | Ceiling and Surface |
| Mounting Type | Ceiling/Surface |
| Number of Heads | 2 |
| Number Of Lamps | 2 |
| Series | APWR |
| Standard | UL/cUL Listed - Wet Location |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcUL Listed for Damp LocationsUL 924NFPA 101NEC CertifiedECCN:EAR99NLR |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | APWR Series |
| Type | LED Exit and Emergency |
| UNSPSC | 39111708 |
| UPC 11 | 08008360858 |
| UPC 12 | 080083608584 |
| Wattage | 1 W |
| Width | 5.10 in |
| Width [Metric] | 12.9540 cm |