or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Cooper Lighting Solutions
Halo H7RICT Recessed Housing, Incandescent Lamp, 120 VAC, 6-1/2 in Ceiling Opening, Aluminum Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Cooper Lighting Solutions
Halo H7RICT Recessed Housing, Incandescent Lamp, 120 VAC, 6-1/2 in Ceiling Opening, Aluminum Housing
SKU13109
MFGR #H7RICT
Your Cost: $18.01/ea
6" Housing IC Remodel Housing 120V Line Voltage
6" Housing IC Remodel Housing 120V Line Voltage
Application Lighting ARRA Compliant C Ballast Type N/A Brand Cooper Lighting Solutions Buy American Compliant C Catalog Number H7RICT Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Unfinished Gross Weight Per Pack 1.7400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.81 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 7.50 in Height [Metric] 19.0500 cm Lamp Type N/A Lens N/A Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Aluminum Mounting Recessed Socket Type E26 Standard UL Listed - Damp Location;CSA Certified;Title 24 Compliant Standards cUL, UL Listed, CSA Certified Stock Status NONSTOCK Style (blank) Sub Brand H7RICT 6" Remodel Housing Type 6" H7 Housing UNSPSC 39111802 UPC 11 66240060071 UPC 12 662400600718 Voltage Rating 120 V Lighting Quick Connect wiring connectors included in junction box Die formed housing Remodel springs accommodate 1/2 and 5/8 in ceiling material Nm cable pry-outs and conduit knockouts in junction box
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | H7RICT |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Unfinished |
| Gross Weight Per Pack | 1.7400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.81 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 7.50 in |
| Height [Metric] | 19.0500 cm |
| Lamp Type | N/A |
| Lens | N/A |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Aluminum |
| Mounting | Recessed |
| Socket Type | E26 |
| Standard | UL Listed - Damp Location;CSA Certified;Title 24 Compliant |
| Standards | cUL, UL Listed, CSA Certified |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | H7RICT 6" Remodel Housing |
| Type | 6" H7 Housing |
| UNSPSC | 39111802 |
| UPC 11 | 66240060071 |
| UPC 12 | 662400600718 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Lighting |
| Quick Connect wiring connectors included in junction box |
| Die formed housing |
| Remodel springs accommodate 1/2 and 5/8 in ceiling material |
| Nm cable pry-outs and conduit knockouts in junction box |