or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Cooper Lighting Solutions
Halo H7 Airtight Recessed Housing, Incandescent Lamp, 120 VAC, 6-1/2 in Ceiling Opening, Aluminum Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Cooper Lighting Solutions
Halo H7 Airtight Recessed Housing, Incandescent Lamp, 120 VAC, 6-1/2 in Ceiling Opening, Aluminum Housing
SKU49126
MFGR #H7ICAT
Your Cost: $16.87/ea
6" Housing IC Air-Tite 120V Line Voltage Incandescent
6" Housing IC Air-Tite 120V Line Voltage Incandescent
Amperage Rating N/A Application Lighting ARRA Compliant C Ballast Type N/A Brand Cooper Lighting Solutions Buy American Compliant C Catalog Number H7ICAT Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.7500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.30 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 7.50 in Height [Metric] 19.0500 cm Lamp Type N/A Length 13.70 in Length [Metric] 34.7980 cm Lens N/A Manufacturer Cooper Lighting Solutions Mounting Recessed Socket Type E26 Standard cULus Listed Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantASTM E283UL ListedcUL ListedCalifornia Title 24 CompliantECCN:EAR99NLR Stock Status NORMALLY STOCKED Style (blank) Sub Brand H7ICAT 6" AIR-TITE?„? New Construction Housing Type 6" H7 Housing UNSPSC 39111802 UPC 11 08008360962 UPC 12 080083609628 Voltage Rating 120 V Wattage N/A Width 12.75 in Width [Metric] 32.3850 cm Lighting New construction 6 in. incandescent housing Die formed aluminum housing dissipates heat AIR-TITE® construction prevents warm-air leakage into the attic Slide-N-Side™ wire traps for wiring outside the junction box Quick connect wiring connectors are included in the junction box and the housing can be removed from the plaster frame for junction box access Accommodates any decor thanks to the wide variety of trims available Got-Nail™ bar hangers and Pass-N-Thru™ tool less shortening of bar hangers Thermally protected Housing may be removed from plaster frame for junction box access Self-resetting thermal protector deactivates fixture if overheating occurs due to improper lamping Round aperture Insulated ceiling (7) 1/2 in pryout knockout junction box Plaster frame New construction 6 in incandescent housing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | N/A |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | H7ICAT |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.30 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 7.50 in |
| Height [Metric] | 19.0500 cm |
| Lamp Type | N/A |
| Length | 13.70 in |
| Length [Metric] | 34.7980 cm |
| Lens | N/A |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Mounting | Recessed |
| Socket Type | E26 |
| Standard | cULus Listed |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantASTM E283UL ListedcUL ListedCalifornia Title 24 CompliantECCN:EAR99NLR |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | H7ICAT 6" AIR-TITE?„? New Construction Housing |
| Type | 6" H7 Housing |
| UNSPSC | 39111802 |
| UPC 11 | 08008360962 |
| UPC 12 | 080083609628 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | N/A |
| Width | 12.75 in |
| Width [Metric] | 32.3850 cm |
| Lighting |
| New construction 6 in. incandescent housing |
| Die formed aluminum housing dissipates heat |
| AIR-TITE® construction prevents warm-air leakage into the attic |
| Slide-N-Side™ wire traps for wiring outside the junction box |
| Quick connect wiring connectors are included in the junction box and the housing can be removed from the plaster frame for junction box access |
| Accommodates any decor thanks to the wide variety of trims available |
| Got-Nail™ bar hangers and Pass-N-Thru™ tool less shortening of bar hangers |
| Thermally protected |
| Housing may be removed from plaster frame for junction box access |
| Self-resetting thermal protector deactivates fixture if overheating occurs due to improper lamping |
| Round aperture |
| Insulated ceiling |
| (7) 1/2 in pryout knockout junction box |
| Plaster frame |
| New construction 6 in incandescent housing |