or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Cooper Lighting Solutions
Halo E7ICAT 6" IC, Air-Tite, New Construction Housing, 120V
Custom_Product_Images_Illustration
Cooper Lighting Solutions
Halo E7ICAT 6" IC, Air-Tite, New Construction Housing, 120V
SKU948547
MFGR #E7ICAT
Your Cost: $16.09/ea
6" IC, Air-Tite, New Construction Housing, 120V
6" IC, Air-Tite, New Construction Housing, 120V
Application Lighting ARRA Compliant C Ballast Type N/A Brand Cooper Lighting Solutions Buy American Compliant C Catalog Number E7ICAT Country of Origin MX Currency USD Diameter 6 in EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 1.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 7.30 in Height [Metric] 18.5420 cm Housing Material Die Cast Aluminum Insulation Type IC Lamp Type Halogen, Incandescent, LED, CFL (Not Included) Length 14.00 in Length [Metric] 35.5600 cm Lens N/A Manufacturer Cooper Lighting Solutions Mounting Type Ceiling Series E7 Socket Type E26 Standard Wet Locations;Damp Locations;cULus Listed;Airtite Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedECCN:EAR99NLR Stock Status NONSTOCK Sub Brand E7ICAT Series Suitable For Use With Halo Recessed Downlight Fixture Type 6" E7 Housing UNSPSC 39111802 UPC 11 08008373772 UPC 12 080083737727 Voltage Rating 120 V Width 9.50 in Width [Metric] 24.1300 cm Lighting For use in insulated ceilings AIR-TITE® exclusive housing gasket AIR-TITE® tested per ASTM E 283 Q-channel interlocking hanger bars Hanger bars feature Pass-N-Thru™ tool less shortening
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | E7ICAT |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Diameter | 6 in |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 7.30 in |
| Height [Metric] | 18.5420 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Insulation Type | IC |
| Lamp Type | Halogen, Incandescent, LED, CFL (Not Included) |
| Length | 14.00 in |
| Length [Metric] | 35.5600 cm |
| Lens | N/A |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Mounting Type | Ceiling |
| Series | E7 |
| Socket Type | E26 |
| Standard | Wet Locations;Damp Locations;cULus Listed;Airtite |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedECCN:EAR99NLR |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | E7ICAT Series |
| Suitable For Use With | Halo Recessed Downlight Fixture |
| Type | 6" E7 Housing |
| UNSPSC | 39111802 |
| UPC 11 | 08008373772 |
| UPC 12 | 080083737727 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Width | 9.50 in |
| Width [Metric] | 24.1300 cm |
| Lighting |
| For use in insulated ceilings |
| AIR-TITE® exclusive housing gasket |
| AIR-TITE® tested per ASTM E 283 |
| Q-channel interlocking hanger bars |
| Hanger bars feature Pass-N-Thru™ tool less shortening |