or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lithonia Lighting® 2BLT2-33L-ADP-LP840 2BLT Volumetric Troffer, LED Lamp, 30 W Fixture, 120 to 277 VAC, Steel Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Lithonia Lighting® 2BLT2-33L-ADP-LP840 2BLT Volumetric Troffer, LED Lamp, 30 W Fixture, 120 to 277 VAC, Steel Housing
SKU919871
MFGR #2BLT233LADPLP840
Your Cost: $117.28/ea
Lithonia Lighting® Volumetric Troffer, Series: 2BLT, 120 to 277 VAC, 30 W Fixture, LED Lamp, Grid Recessed Trim, White Light, 4000 K Color, 82 CRI, Electronic Ballast, Acrylic Glass Lens, 3313 Lumens, Ceiling Mount, Steel Housing, 23-3/4 in L x 23-3/4 in W x 2-3/8 in H
Lithonia Lighting® Volumetric Troffer, Series: 2BLT, 120 to 277 VAC, 30 W Fixture, LED Lamp, Grid Recessed Trim, White Light, 4000 K Color, 82 CRI, Electronic Ballast, Acrylic Glass Lens, 3313 Lumens, Ceiling Mount, Steel Housing, 23-3/4 in L x 23-3/4 in W x 2-3/8 in H
Alternate Catalog Number 245P88 Application Education, Offices & Banks, Retail Average Life 60000 hr Ballast Type 0 to 10 VDC Dimmable Brand Lithonia Lighting® Buy American Compliant C Catalog Number 2BLT233LADPLP840 Color White Color Rendering Index [CRI] 82 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight per Pack Metric 5.04 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.50 in Height [Metric] 8.8900 cm Housing Material Steel Lamp Type LED Static Length 25.00 in Length [Metric] 63.5000 cm Lens Type Curved Ribbed/Linear Prismatic Acrylic Diffuser Light Color Cool White Manufacturer Acuity Brands Material Steel Mounting Recessed Mounting Type Ceiling Number Of Lamps 1 Recessed Trim Type T-Grid Replaced Catalog Number 2BLT2 33L ADP LP840 Series 2BLT2 Standard CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantDLC CertifiedcCSAus CertifiedCEC Title 24 CompliantIC Certified Stock Status NORMALLY STOCKED Style Traditional Type Troffer UNSPSC 39111534 UPC 11 19088752973 UPC 12 190887529739 Voltage Rating 120 to 277 VAC Warranty Description 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions Width 24.50 in Width [Metric] 62.2300 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 245P88 |
| Application | Education, Offices & Banks, Retail |
| Average Life | 60000 hr |
| Ballast Type | 0 to 10 VDC Dimmable |
| Brand | Lithonia Lighting® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 2BLT233LADPLP840 |
| Color | White |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.50 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Housing Material | Steel |
| Lamp Type | LED Static |
| Length | 25.00 in |
| Length [Metric] | 63.5000 cm |
| Lens Type | Curved Ribbed/Linear Prismatic Acrylic Diffuser |
| Light Color | Cool White |
| Manufacturer | Acuity Brands |
| Material | Steel |
| Mounting | Recessed |
| Mounting Type | Ceiling |
| Number Of Lamps | 1 |
| Recessed Trim Type | T-Grid |
| Replaced Catalog Number | 2BLT2 33L ADP LP840 |
| Series | 2BLT2 |
| Standard | CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantDLC CertifiedcCSAus CertifiedCEC Title 24 CompliantIC Certified |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Style | Traditional |
| Type | Troffer |
| UNSPSC | 39111534 |
| UPC 11 | 19088752973 |
| UPC 12 | 190887529739 |
| Voltage Rating | 120 to 277 VAC |
| Warranty Description | 5 Year Limited. Warranty varies by product. See warranty information at: www.acuitybrands.com/resources/terms-and-conditions |
| Width | 24.50 in |
| Width [Metric] | 62.2300 cm |