or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting A17XFU150 Area Light, A17 3-Way Selectable, 70W-100W-150W
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting A17XFU150 Area Light, A17 3-Way Selectable, 70W-100W-150W
SKU1312323
MFGR #A17XFU150
Your Cost: $321.97/ea
All A17 models are available with an integrated microwave sensor*, NEMA 3-pin receptacle, or NEMA 7-pin receptacle to help qualify for additional utility rebates. A twistlock photocell can also be purchased as an accessory. *Remote control required for managing settings of the microwave sensor (A17 with MVS sensor only).
All A17 models are available with an integrated microwave sensor*, NEMA 3-pin receptacle, or NEMA 7-pin receptacle to help qualify for additional utility rebates. A twistlock photocell can also be purchased as an accessory. *Remote control required for managing settings of the microwave sensor (A17 with MVS sensor only).
Alternate Catalog Number 00192552003872 Application OUTDOOR ARRA Compliant X Brand RAB Buy American Compliant C Catalog Number A17XFU150 Color Bronze Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator Y Fixture Type Suitable for wet locations Gross Volume Per Pack 1.42 Gross Volume per Pack Metric 0.04 Gross Weight per Pack Metric 5.59 Gross Weight UOM Metric kg Height 6.30 in Height [Metric] 16.0020 cm Length 28.35 in Length [Metric] 72.0090 cm Manufacturer RAB Lighting Inc. Mounting Universal Pole Mount Shape Rectangular Stock Status NORMALLY STOCKED Type AREA Light UNSPSC 39112102 UPC 11 19255203627 UPC 12 192552036276 Voltage Rating 120/277 V Width 11.30 in Width [Metric] 28.7020 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00192552003872 |
| Application | OUTDOOR |
| ARRA Compliant | X |
| Brand | RAB |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | A17XFU150 |
| Color | Bronze |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Fixture Type | Suitable for wet locations |
| Gross Volume Per Pack | 1.42 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.59 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 6.30 in |
| Height [Metric] | 16.0020 cm |
| Length | 28.35 in |
| Length [Metric] | 72.0090 cm |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Mounting | Universal Pole Mount |
| Shape | Rectangular |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | AREA Light |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 19255203627 |
| UPC 12 | 192552036276 |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Width | 11.30 in |
| Width [Metric] | 28.7020 cm |