or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lumark CTKRV1B Caretaker 29W, 4500lm, UNV, Dimming, Photocontrol
Custom_Product_Images_Illustration
Lumark CTKRV1B Caretaker 29W, 4500lm, UNV, Dimming, Photocontrol
SKU1079161
MFGR #CTKRV1B
Your Cost: $168.18/ea
Caretaker 29W, 4500lm, UNV, Dimming, Photocontrol
Caretaker 29W, 4500lm, UNV, Dimming, Photocontrol
Application Lighting ARRA Compliant C Average Life 60000 hr Ballast Type N/A Brand Lumark Buy American Compliant C Catalog Number CTKRV1B Color Rendering Index [CRI] 70 Country of Origin CN Currency USD Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 9.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 3.22 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405426000 Housing Finish Natural Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Type LED Length 12.25 in Length [Metric] 31.1150 cm Manufacturer Cooper Lighting Solutions Mounting Type Wall/Pole/Slipfitter Number Of Lamps 1 Series CRTK Socket Type N/A Standard UL/cUL Listed - Wet Location;LM79/LM80 Compliant;RoHS Compliant;3G Vibration Rated;ISO 9001 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN: EAR99NLRUL/cULus Listed for Wet LocationsIESNA LM-79/LM-803G Vibration RatedDLC Listed Stock Status NONSTOCK Style (blank) Sub Brand CTKR Caretaker LED Type Area / Site UNSPSC 39111612 UPC 11 08008386539 UPC 12 080083865390 Voltage Rating 120 to 277 V
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 60000 hr |
| Ballast Type | N/A |
| Brand | Lumark |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CTKRV1B |
| Color Rendering Index [CRI] | 70 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 9.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.22 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405426000 |
| Housing Finish | Natural |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Type | LED |
| Length | 12.25 in |
| Length [Metric] | 31.1150 cm |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Mounting Type | Wall/Pole/Slipfitter |
| Number Of Lamps | 1 |
| Series | CRTK |
| Socket Type | N/A |
| Standard | UL/cUL Listed - Wet Location;LM79/LM80 Compliant;RoHS Compliant;3G Vibration Rated;ISO 9001 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN: EAR99NLRUL/cULus Listed for Wet LocationsIESNA LM-79/LM-803G Vibration RatedDLC Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | CTKR Caretaker LED |
| Type | Area / Site |
| UNSPSC | 39111612 |
| UPC 11 | 08008386539 |
| UPC 12 | 080083865390 |
| Voltage Rating | 120 to 277 V |