or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3VA5220-6EC31-0AA0 3VA5 Molded Case Circuit Breaker, 690 VAC/750 VDC, 250 A, 64 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3VA5220-6EC31-0AA0 3VA5 Molded Case Circuit Breaker, 690 VAC/750 VDC, 250 A, 64 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU1096928
MFGR #3VA5220-6EC31-0AA0
Your Cost: $2,516.50/ea
List: Siemens Molded Case Circuit Breaker, Series, 690 VAC/750 VDC, Amperage Rating, A 250, Frequency Rating, Hz 50/60, 64 Interrupt, Frame kA, Thermal Magnetic Trip, Trip Range, 3 Pole, Phase, Connection Type, Wire Size, Enclosure Type, Fixed Mount, Temperature Rating, deg C -25 to 70, 7.28 in H x 4.13 in W x 4.21 in D, Material, Finish
Siemens Molded Case Circuit Breaker, Series, 690 VAC/750 VDC, Amperage Rating, A 250, Frequency Rating, Hz 50/60, 64 Interrupt, Frame kA, Thermal Magnetic Trip, Trip Range, 3 Pole, Phase, Connection Type, Wire Size, Enclosure Type, Fixed Mount, Temperature Rating, deg C -25 to 70, 7.28 in H x 4.13 in W x 4.21 in D, Material, Finish
Alternate Catalog Number 3VA5220-6EC31-0AA0 Amperage Rating 250 A ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3VA5220-6EC31-0AA0 Country of Origin CZ Currency USD Current Rating 200 A Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 98.77 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 4.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height [Metric] 15.0114 cm Length [Metric] 24.5110 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Fixed Number Of Poles 3 Returnable Y Series 3VA5 Standard UL Standards UL ListedEAC ApprovedCE CertifiedCSA Certified Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand 3VA Temperature Rating -25 to 70 °C Trip Type Thermal Magnetic Type 3VA5 UNSPSC 39121601 UPC 11 80476630832 UPC 12 804766308321 Width [Metric] 16.0020 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3VA5220-6EC31-0AA0 |
| Amperage Rating | 250 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3VA5220-6EC31-0AA0 |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Current Rating | 200 A |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 98.77 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 4.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height [Metric] | 15.0114 cm |
| Length [Metric] | 24.5110 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Fixed |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Series | 3VA5 |
| Standard | UL |
| Standards | UL ListedEAC ApprovedCE CertifiedCSA Certified |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | 3VA |
| Temperature Rating | -25 to 70 °C |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | 3VA5 |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 80476630832 |
| UPC 12 | 804766308321 |
| Width [Metric] | 16.0020 cm |