or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3VA5215-6EC31-0AA0 3VA5 Molded Case Circuit Breaker, 690 VAC/750 VDC, 250 A, 64 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3VA5215-6EC31-0AA0 3VA5 Molded Case Circuit Breaker, 690 VAC/750 VDC, 250 A, 64 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU995377
MFGR #3VA5215-6EC31-0AA0
Your Cost: $2,447.50/ea
List: Siemens Molded Case Circuit Breaker, Series: 3VA5, 690 VAC/750 VDC, 250 A, 50/60 Hz, 64 kA Interrupt, Thermal Magnetic Trip, 3 Poles, IP40, Fixed Mount, -25 to 70 deg C, 7.28 in H x 4.13 in W x 4.21 in D
Siemens Molded Case Circuit Breaker, Series: 3VA5, 690 VAC/750 VDC, 250 A, 50/60 Hz, 64 kA Interrupt, Thermal Magnetic Trip, 3 Poles, IP40, Fixed Mount, -25 to 70 deg C, 7.28 in H x 4.13 in W x 4.21 in D
Alternate Catalog Number 3VA5215-6EC31-0AA0 ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3VA5215-6EC31-0AA0 Country of Origin CZ Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 98.77 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 4.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height [Metric] 15.0114 cm Length [Metric] 24.5110 cm Manufacturer Siemens Number Of Poles 3 Returnable Y Standard UL Standards UL Listed, EAC Approved, CE, CSA Certified Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand 3VA Trip Type TM230 FIXED THERMAL ADJUSTABLE MAGNETIC Type 3VA5 UNSPSC 39121601 UPC 11 80476630848 UPC 12 804766308482 Voltage Rating 480 V Width [Metric] 16.0020 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3VA5215-6EC31-0AA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3VA5215-6EC31-0AA0 |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 98.77 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 4.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height [Metric] | 15.0114 cm |
| Length [Metric] | 24.5110 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL |
| Standards | UL Listed, EAC Approved, CE, CSA Certified |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | 3VA |
| Trip Type | TM230 FIXED THERMAL ADJUSTABLE MAGNETIC |
| Type | 3VA5 |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 80476630848 |
| UPC 12 | 804766308482 |
| Voltage Rating | 480 V |
| Width [Metric] | 16.0020 cm |