or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3VA51101BB310AA0 3VA5 Molded Case Circuit Breaker, 690 VAC/500 VDC, 125 A, 65 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3VA51101BB310AA0 3VA5 Molded Case Circuit Breaker, 690 VAC/500 VDC, 125 A, 65 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU1010595
MFGR #3VA51101BB310AA0
Your Cost: $534.50/ea
List: Siemens Molded Case Circuit Breaker, Series: 3VA5, 690 VAC/500 VDC, 125 A, 50/60 Hz, 65 kA Interrupt, Thermal Magnetic Trip, 3 Poles, IP40, -25 to 70 deg C, 5.51 in H x 3 in W x 3.68 in D
Siemens Molded Case Circuit Breaker, Series: 3VA5, 690 VAC/500 VDC, 125 A, 50/60 Hz, 65 kA Interrupt, Thermal Magnetic Trip, 3 Poles, IP40, -25 to 70 deg C, 5.51 in H x 3 in W x 3.68 in D
Alternate Catalog Number 3VA5110-1BB31-0AA0 Amperage Rating 125 A ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3VA51101BB310AA0 Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 49.50 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 2.1200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.96 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height [Metric] 9.1948 cm Manufacturer Siemens Number Of Poles 3 Returnable Y Series 3VA5 Standard UL Standards UL ListedEAC ApprovedCE CertifiedCSA Certified Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand 3VA Temperature Rating -25 to 70 °C Trip Type Thermal Magnetic Type 3VA5 UNSPSC 39121601 UPC 11 80476631845 UPC 12 804766318450
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3VA5110-1BB31-0AA0 |
| Amperage Rating | 125 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3VA51101BB310AA0 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 49.50 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 2.1200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.96 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height [Metric] | 9.1948 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Series | 3VA5 |
| Standard | UL |
| Standards | UL ListedEAC ApprovedCE CertifiedCSA Certified |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | 3VA |
| Temperature Rating | -25 to 70 °C |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | 3VA5 |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 80476631845 |
| UPC 12 | 804766318450 |