or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
ITE 3VA5340-6EC31-0AA0 BRKR 3VA53 3P 400A 65KA FTAM
SKU1081274
MFGR #3VA5340-6EC31-0AA0
Your Cost: $7,586.00/ea
Siemens LOW VOLTAGE 3VA UL MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER WITH THERMAL - MAGNETIC TRIP UNIT. 3VA53 FRAME WITH HIGH (CLASS H) BREAKING CAPACITY. 400A 3-POLE (25KAIC AT 600V) (65KAIC AT 480V). TM230 TRIP UNIT WITH FIXED Ir ADJUSTABLE Ii. SPECIAL FEATURES WITHOUT LUGS. DIMENSIONS (W x H x D) IN 5.4 x 9.8 x 5.4.
Siemens LOW VOLTAGE 3VA UL MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER WITH THERMAL - MAGNETIC TRIP UNIT. 3VA53 FRAME WITH HIGH (CLASS H) BREAKING CAPACITY. 400A 3-POLE (25KAIC AT 600V) (65KAIC AT 480V). TM230 TRIP UNIT WITH FIXED Ir ADJUSTABLE Ii. SPECIAL FEATURES WITHOUT LUGS. DIMENSIONS (W x H x D) IN 5.4 x 9.8 x 5.4.
Alternate Catalog Number 3VA5340-6EC31-0AA0 Amperage Rating 400 A ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3VA5340-6EC31-0AA0 Country of Origin CZ Currency USD Enclosure Type IP40 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 441.67 Gross Volume UOM in Gross Weight per Pack Metric 5.20 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height [Metric] 17.0180 cm Length [Metric] 26.1620 cm Manufacturer Siemens Number Of Poles 3 Returnable Y Stock Status NORMALLY STOCKED Trip Type Thermal Magnetic Type Low Voltage Molded Case UNSPSC 39121601 UPC 11 80476679319 UPC 12 804766793196 Width [Metric] 16.2560 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3VA5340-6EC31-0AA0 |
| Amperage Rating | 400 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3VA5340-6EC31-0AA0 |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP40 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 441.67 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height [Metric] | 17.0180 cm |
| Length [Metric] | 26.1620 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Number Of Poles | 3 |
| Returnable | Y |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Low Voltage Molded Case |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 80476679319 |
| UPC 12 | 804766793196 |
| Width [Metric] | 16.2560 cm |