or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 5W PL-S 3500K GX23 580lm Non-Dim 120-277V 529578 (Replaces 13W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 5W PL-S 3500K GX23 580lm Non-Dim 120-277V 529578 (Replaces 13W Conventional)
SKU1079671
MFGR #529578
Your Cost: $9.18/ea
List: Philips 529578 5PL-S/LED/13H/835/IF5/P
Philips 529578 5PL-S/LED/13H/835/IF5/P
Application Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Base GX23 Brand Philips Bulb Tube, single-ended Buy American Compliant C Catalog Number 529578 Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 3500 K Country of Origin China Currency USD Designation 5PL-S/LED/13H/835/IF5/P/2P 20/1 Dimmable NON DIMMABLE Enclosed Fixture yes EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.1100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.05 Gross Weight UOM Metric kg Lamp Finish Frosted Lamp Material Glass Length 0.91 in Manufacturer Philips Model Number 9290018630 Power Factor 1.00 Shape PL-S Standard UL certificate;RoHS compliance Stock Status NONSTOCK Type InstantFit UNSPSC 39101628 UPC 11 04667752957 UPC 12 046677529574 Voltage Rating 120-277 V Wattage 5 W Width 1.34 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Base | GX23 |
| Brand | Philips |
| Bulb | Tube, single-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 529578 |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 3500 K |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 5PL-S/LED/13H/835/IF5/P/2P 20/1 |
| Dimmable | NON DIMMABLE |
| Enclosed Fixture | yes |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.1100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.05 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Lamp Finish | Frosted |
| Lamp Material | Glass |
| Length | 0.91 in |
| Manufacturer | Philips |
| Model Number | 9290018630 |
| Power Factor | 1.00 |
| Shape | PL-S |
| Standard | UL certificate;RoHS compliance |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | InstantFit |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667752957 |
| UPC 12 | 046677529574 |
| Voltage Rating | 120-277 V |
| Wattage | 5 W |
| Width | 1.34 in |