or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 16.5W PL-L 3500K 2G11 2200lm Non-Dim 100-277, 347V 532903 (Replaces 40W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 16.5W PL-L 3500K 2G11 2200lm Non-Dim 100-277, 347V 532903 (Replaces 40W Conventional)
SKU1109012
MFGR #532903
Your Cost: $18.11/ea
Philips LED Lamp, Non-Dimmable, Series: InstantFit, 16.5PL-L/PER/22/835/IF22/P 4P 10/1, 16.5 W, 70 to 110 VAC, 200 to 400 mA, LED Lamp, 2G11 Lamp Base, T-8, 2200 Lumens, 50000 hr Average Life, 82 CRI, 3500 K Color, Instant Start, 160 deg Beam, 570.6 mm L x 40.6 mm W x 20 mm H
Philips LED Lamp, Non-Dimmable, Series: InstantFit, 16.5PL-L/PER/22/835/IF22/P 4P 10/1, 16.5 W, 70 to 110 VAC, 200 to 400 mA, LED Lamp, 2G11 Lamp Base, T-8, 2200 Lumens, 50000 hr Average Life, 82 CRI, 3500 K Color, Instant Start, 160 deg Beam, 570.6 mm L x 40.6 mm W x 20 mm H
Application Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office ARRA Compliant C Average Life 50000 hr Base 2G11 Brand Philips Bulb Tube, single-ended Buy American Compliant C Catalog Number 532903 Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 3500 K Country of Origin China Currency USD Designation 16.5PL-L/PER/22/835/IF22/P 4P 10/1 Dimmable DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.4600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.21 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.29 in Lamp Base Type 2G11 Lamp Type LED Manufacturer Philips Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 456640 Series InstantFit Shape T8 Standard UL certificate;RoHS compliance;DLC compliance Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedDLC Listed Start Type Instant Stock Status NONSTOCK Type Non-Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667753290 UPC 12 046677532901 Width 5.04 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Education;Healthcare;Hospitality;Industry;Office |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 50000 hr |
| Base | 2G11 |
| Brand | Philips |
| Bulb | Tube, single-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 532903 |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 3500 K |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 16.5PL-L/PER/22/835/IF22/P 4P 10/1 |
| Dimmable | DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.4600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.21 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.29 in |
| Lamp Base Type | 2G11 |
| Lamp Type | LED |
| Manufacturer | Philips |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 456640 |
| Series | InstantFit |
| Shape | T8 |
| Standard | UL certificate;RoHS compliance;DLC compliance |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedDLC Listed |
| Start Type | Instant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Non-Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667753290 |
| UPC 12 | 046677532901 |
| Width | 5.04 in |