or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Philips LED Lamp 10.5W PL-C/T 3000K GX24Q 1200lm Dim 100-277, 347V 458414 (Replaces 26W Conventional)
Custom_Product_Images_Illustration
Philips LED Lamp 10.5W PL-C/T 3000K GX24Q 1200lm Dim 100-277, 347V 458414 (Replaces 26W Conventional)
SKU930238
MFGR #458414
Your Cost: $17.95/ea
Philips LED T8 Instant Fit lamps are an ideal energy saving choice for existing linear fluorescent fixtures.
Philips LED T8 Instant Fit lamps are an ideal energy saving choice for existing linear fluorescent fixtures.
Amperage Rating 150 mA ARRA Compliant C Average Life 40000 hr Base GX24q Brand Philips Bulb Tube, single-ended Buy American Compliant C Catalog Number 458414 Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 3000 K Country of Origin China Currency USD Designation 10.5PL-C/T LED/26V-3000 IF 4P 10/1 Dimmable NON DIMMABLE EU RoHS Indicator C Finish Frosted Gross Weight Per Pack 0.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.12 Gross Weight UOM Metric kg Lamp Base Type GX24q-3 Lamp Finish Opaque Lamp Type LED Length 11.02 in Manufacturer Philips Power Factor 1.00 Replaced Catalog Number 458414 Shape Twin Tube Alt Standard RoHS compliance;UL certificate;KEMA Keur certificate;DLC compliance Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedKEMA KeurCE Certified Stock Status NORMALLY STOCKED Type Non-Dimmable UNSPSC 39101628 UPC 11 04667745841 UPC 12 046677458416 Voltage Rating 120-277 V Wattage 10.5 W Width 4.49 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 150 mA |
| ARRA Compliant | C |
| Average Life | 40000 hr |
| Base | GX24q |
| Brand | Philips |
| Bulb | Tube, single-ended |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 458414 |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Country of Origin | China |
| Currency | USD |
| Designation | 10.5PL-C/T LED/26V-3000 IF 4P 10/1 |
| Dimmable | NON DIMMABLE |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Frosted |
| Gross Weight Per Pack | 0.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Lamp Base Type | GX24q-3 |
| Lamp Finish | Opaque |
| Lamp Type | LED |
| Length | 11.02 in |
| Manufacturer | Philips |
| Power Factor | 1.00 |
| Replaced Catalog Number | 458414 |
| Shape | Twin Tube Alt |
| Standard | RoHS compliance;UL certificate;KEMA Keur certificate;DLC compliance |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedKEMA KeurCE Certified |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Non-Dimmable |
| UNSPSC | 39101628 |
| UPC 11 | 04667745841 |
| UPC 12 | 046677458416 |
| Voltage Rating | 120-277 V |
| Wattage | 10.5 W |
| Width | 4.49 in |