Panduit® T050X000VPM-BK MP Printer Continuous Tape, Safety & ID, Vinyl, Black/White, 0.5" W
Panduit®
SKU1331081
MFGR #T050X000VPM-BK
The T050X000VPM-BK Continuous Tape Cassette includes both label material and ribbon for easy changeover. Print custom pipe markers, voltage markers, signs, bin markers, and network identification labels on demand. For flat label applications only. For use with the MP100 and MP300 printers. Vinyl. 0.50" x 23' (12 mm x 7 m). Color Black on White. 1 cassette per package.
ARRA Compliant
Y
Background Color
White
Buy American Compliant
Y
Catalog Number
T050X000VPM-BK
Color
Black on White
Country of Origin
JPN
Currency
Dimensions
2.95 in L x 2.53 in W x 0.87 in THK
EU RoHS Indicator
Gross Volume UOM
CF
Gross Volume UOM Metric
m3
Gross Weight Per Pack
1.0295 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.46
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
2.90 in
Height [Metric]
7.3660 cm
Length
5.70 in
Length [Metric]
14.4780 cm
Material
Vinyl
Returnable
Specifications
1/2 in W x 23 ft L Label
Standard
RoHS compliant
Sub Brand
MP
Suitable For Use With
MP100 and MP300 Mobile Printers
Type
Continuous
Width
3.50 in