Panduit® T038X000VPM-BK MP Printer Continuous Tape, Safety & ID, Vinyl, Black/White, .38" W
Panduit®
SKU1357495
MFGR #T038X000VPM-BK
The T038X000VPM-BK Continuous Tape Cassette includes both label material and ribbon for easy changeover. The label cassette contains an integrated memory device for automatic formatting, recall of last legend used, and the number of labels remaining in the cassette. For use with MP100 and MP300 printers. Vinyl. 0.38" x 25' (9.6 mm x 7.6 m). Color Black on White. 1 cassette per package.
Background Color
White
Catalog Number
T038X000VPM-BK
Color
Black on White
Country of Origin
JPN
Currency
Dimensions
2.95 in L x 2.53 in W x 0.87 in THK
Gross Weight Per Pack
1.0295 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.46
Height
2.90 in
Height [Metric]
7.3660 cm
Length
5.70 in
Length [Metric]
14.4780 cm
Material
Vinyl
Returnable
Specifications
0.38 in W x 23 ft L Label
Sub Brand
MP
Suitable For Use With
MP100 and MP300 Mobile Printers
Type
Continuous
Width
3.50 in