Panduit® S050X075VAM MP Printer Self-Laminate Label, Vinyl, White, 0.75" x 0.5", 0.25" POH
Panduit®
SKU1144025
MFGR #S050X075VAM
The minimum package quantity is 5
The S050X075VAM Die-Cut Self-Laminating Label Cassette includes both label material and ribbon for easy changeover. Self-laminating adhesive labels for wire/cable identification include a white print-on area and a clear overlaminate. For use with the MP300 printer. Vinyl. 0.50" x 0.75" (12.7 mm x 19.1 mm). Wire/Cable Size Range 18- 14 AWG. Color Clear/White. 425 labels per cassette. 1 cassette per package.
ARRA Compliant
Y
Buy American Compliant
Y
Catalog Number
S050X075VAM
Color
White
Country of Origin
JPN
Currency
EU RoHS Indicator
Gross Volume UOM
CF
Gross Volume UOM Metric
m3
Gross Weight Per Pack
1.0295 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.46
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
3.50 in
Height [Metric]
8.8900 cm
Length
10.50 in
Length [Metric]
26.6700 cm
Material
PVC
Maximum Temperature
150 °F
Returnable
Standard
RoHS compliant
Sub Brand
NA
Type
Self-Laminating Label Cassette
Width
3.25 in