or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6ES71316BF010BA0 ET 200SP. DI 8
SKU1021623
MFGR #6ES71316BF010BA0
Your Cost: $120.00/ea
SIMATIC ET 200SP. Digital input module. DI 8x 24V DC Standard. type 3 (IEC 61131). sink input. (PNP. P-reading). Packing unit 1 piece. fits to BU-type A0. Colour Code CC01. input delay time 0.05..20ms. module diagnostics for short-circuit of sensor supply. wire break. supply voltage
SIMATIC ET 200SP. Digital input module. DI 8x 24V DC Standard. type 3 (IEC 61131). sink input. (PNP. P-reading). Packing unit 1 piece. fits to BU-type A0. Colour Code CC01. input delay time 0.05..20ms. module diagnostics for short-circuit of sensor supply. wire break. supply voltage
Alternate Catalog Number 6ES7131-6BF01-0BA0 ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 6ES71316BF010BA0 Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 7.54 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height [Metric] 2.3876 cm Length [Metric] 7.4930 cm Manufacturer Siemens Number of Inputs 8 Number of Outputs 8 Replaced Catalog Number 6ES71316BF000BA0 Returnable Y Standards IEC 61131RoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Type Standard UNSPSC 32151705 UPC 11 80476652808 UPC 12 804766528088 Voltage Rating 24 VDC Width [Metric] 6.9088 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6ES7131-6BF01-0BA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6ES71316BF010BA0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 7.54 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height [Metric] | 2.3876 cm |
| Length [Metric] | 7.4930 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Replaced Catalog Number | 6ES71316BF000BA0 |
| Returnable | Y |
| Standards | IEC 61131RoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 32151705 |
| UPC 11 | 80476652808 |
| UPC 12 | 804766528088 |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Width [Metric] | 6.9088 cm |