or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL2620ST Locking Devices, Twist-LockĀ® Edge Receptacle with Spring Termination, 30A, 250V, L6-20R, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL2620ST Locking Devices, Twist-LockĀ® Edge Receptacle with Spring Termination, 30A, 250V, L6-20R, Black
SKU1173219
MFGR #HBL2620ST
Your Cost: $28.63/ea
List: Twist-Lock screwless termination connectors and receptacles provide power for a variety of applications, including power drops, facility power, data center power supplies, entertainment power distribution, and industrial production equipment. OEMs that utilize these receptacles in their products instantly realize the time saves when wiring hundreds, if not thousands of these devices.
Twist-Lock screwless termination connectors and receptacles provide power for a variety of applications, including power drops, facility power, data center power supplies, entertainment power distribution, and industrial production equipment. OEMs that utilize these receptacles in their products instantly realize the time saves when wiring hundreds, if not thousands of these devices.
Amperage Rating 30 A Application Heavy Duty Industrial ARRA Compliant C Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Buy American Compliant C Catalog Number HBL2620ST Color Black Country of Origin CN Currency USD Gross Weight Per Pack 0.1500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 2.40 in Height [Metric] 6.0960 cm Insulation None Length 4.10 in Length [Metric] 10.4140 cm Manufacturer Hubbell Material Nylon Mounting Screw Mount Mounting Type Screw Mount NEMA Rating L6-20R Number Of Poles 2 Number of Wires 3 Phase Single Phase Returnable Y Standard UL Listed To UL 498;CSA Certified to Specification C22.2 No. 42 Standard|Approvals UL Listed To UL 498, CSA Certified to Specification C22.2 No. 42 Stock Status NORMALLY STOCKED UNSPSC 39121406 UPC 11 78358556957 UPC 12 783585569574 Voltage Rating 250 V Width 2.50 in Width [Metric] 6.3500 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Heavy Duty Industrial |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBL2620ST |
| Color | Black |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Gross Weight Per Pack | 0.1500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 2.40 in |
| Height [Metric] | 6.0960 cm |
| Insulation | None |
| Length | 4.10 in |
| Length [Metric] | 10.4140 cm |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Nylon |
| Mounting | Screw Mount |
| Mounting Type | Screw Mount |
| NEMA Rating | L6-20R |
| Number Of Poles | 2 |
| Number of Wires | 3 |
| Phase | Single Phase |
| Returnable | Y |
| Standard | UL Listed To UL 498;CSA Certified to Specification C22.2 No. 42 |
| Standard|Approvals | UL Listed To UL 498, CSA Certified to Specification C22.2 No. 42 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC 11 | 78358556957 |
| UPC 12 | 783585569574 |
| Voltage Rating | 250 V |
| Width | 2.50 in |
| Width [Metric] | 6.3500 cm |