or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
McGill®
McGill® 53301550 EXT LGT W/50 FT SJTO CORD
McGill®
McGill® 53301550 EXT LGT W/50 FT SJTO CORD
SKUPDW~67899
MFGR #53301550
$/ea
Fluorescent Industrial Extension Lights, 15 Watt lamp 2 -1/8 IN/54.1 mm dia., 22-1/2 IN/571.5 mm length, with SJTO yellow cord - 18/3 from 3 prong plug to ballast, 18/2 to lamp. No. F15T8/CW bulb and FS-2 starter furnished, with 50 FT/15.2m Cord
Fluorescent Industrial Extension Lights, 15 Watt lamp 2 -1/8 IN/54.1 mm dia., 22-1/2 IN/571.5 mm length, with SJTO yellow cord - 18/3 from 3 prong plug to ballast, 18/2 to lamp. No. F15T8/CW bulb and FS-2 starter furnished, with 50 FT/15.2m Cord
Application Industrial ARRA Compliant N Buy American Compliant Y Catalog Number 53301550 Cord Type SJTO Country of Origin US Currency USD Dimensions 2-1/8 in Dia x 22-1/2 in L EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 3.9800 lb Gross Weight per Pack Metric 1.80 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.40 in Height [Metric] 11.1760 cm Housing Material Plastic Length 18.50 in Length [Metric] 46.9900 cm Number Of Lamps 1 Size 2.13 DIA X 22.50 in Standard UL Listed: E59071, UL Standard: 153, CSA Certified: LL89639, CSA Strandard: C22.2 No. 12 Standards Buy American Act CompliantRoHS CompliantUL 153 File No. E59071CSA C22.2 No. 12 File No. LL89639OSHA Approved Type Extension Light UNSPSC 39111611 UPC 11 03628327058 UPC 12 036283270588 Width 14.50 in Width [Metric] 36.8300 cm Stock Status NONSTOCK Brand McGill® Manufacturer McGill Lamp Type Fluorescent Wattage 15 W Industrial With 50 feet SJTO Yellow Cord, Heavy-Duty Construction, FS-2 Starter Ideal for use in confined areas Emanates soft, glare-free light Safe and durable, these lamps remain cool to the touch Outer tube protects 15, 8 or 4 W lamps Durable, heavy duty construction throughout Low energy and long life No exposed metal parts Impact-resistant 18/3 from 3 prong plug to ballast, 18/2 to lamp no. F15T8/CW bulb and FS-2 starter furnished Heavy duty construction throughout
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Industrial |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | 53301550 |
| Cord Type | SJTO |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2-1/8 in Dia x 22-1/2 in L |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 3.9800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.80 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.40 in |
| Height [Metric] | 11.1760 cm |
| Housing Material | Plastic |
| Length | 18.50 in |
| Length [Metric] | 46.9900 cm |
| Number Of Lamps | 1 |
| Size | 2.13 DIA X 22.50 in |
| Standard | UL Listed: E59071, UL Standard: 153, CSA Certified: LL89639, CSA Strandard: C22.2 No. 12 |
| Standards | Buy American Act CompliantRoHS CompliantUL 153 File No. E59071CSA C22.2 No. 12 File No. LL89639OSHA Approved |
| Type | Extension Light |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 03628327058 |
| UPC 12 | 036283270588 |
| Width | 14.50 in |
| Width [Metric] | 36.8300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | McGill® |
| Manufacturer | McGill |
| Lamp Type | Fluorescent |
| Wattage | 15 W |
| Industrial |
| With 50 feet SJTO Yellow Cord, Heavy-Duty Construction, FS-2 Starter |
| Ideal for use in confined areas |
| Emanates soft, glare-free light |
| Safe and durable, these lamps remain cool to the touch |
| Outer tube protects 15, 8 or 4 W lamps |
| Durable, heavy duty construction throughout |
| Low energy and long life |
| No exposed metal parts |
| Impact-resistant |
| 18/3 from 3 prong plug to ballast, 18/2 to lamp no. F15T8/CW bulb and FS-2 starter furnished |
| Heavy duty construction throughout |