Lithonia Lighting® OVWPLED40K120PEDDBHP17M4
Custom_Product_Images_Illustration
SKU1030003
MFGR #OVWP LED 40K 120 PE DDB HP17 M4
Dec Resi Floodlights, LED, 4000K, 120V, Photocell, buttontype, Dark bronze finish, SKU - 251N4X
Average Life
35000 hr
Catalog Number
OVWP LED 40K 120 PE DDB HP17 M4
Color Temperature
4000 K
Country of Origin
CN
Dimensions
8-7/8 in H x 2-3/8 in W x 5-5/16 in D
Gross Weight Per Pack
1.5000 lb
Housing Material
Cast Aluminum
Lamp Wattage
14 W
Light Color
Cool White
Lumens
1242 Lumens
Mounting Type
Wall
Series
OVWP
Standards
ARRA, Buy American Act, RoHS Compliant, cETLus Listed
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Lithonia Lighting®
Manufacturer
Acuity Brands
Housing Finish
Dark Bronze
Lamp Type
LED
Voltage Rating
120 VAC