RAB Lighting VXBRLED13NDG RAB VX Series Outdoor Vaporproof Light, LED Lamp, 15 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Natural Housing
Custom_Product_Images_Illustration
SKU853119
MFGR #VXBRLED13NDG
RAB Outdoor Vaporproof Light, Series: VX Series, 120/208/240/277 VAC, 15 W Fixture, 0.13/0.08/0.07/0.06 A, LED Lamp, 13 W Lamp, 100000 hr Average Life, 4000 K Color, 88 CRI CRI, 595 Lumens, Ceiling Mount, Die Cast Aluminum Housing, Natural Housing, 6 in L x 8-1/2 in W x 11-5/8 in H
Alternate Catalog Number
Amperage Rating
0.13/0.08/0.07/0.06 A
ARRA Compliant
X
Average Life
100000 hr
Ballast Type
Constant Current
Buy American Compliant
C
Catalog Number
VXBRLED13NDG
Color Rendering Index [CRI]
88
Color Temperature
4000 K
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
11-5/8 in H x 8-1/2 in W
EU RoHS Indicator
N
Gross Volume Per Pack
0.48
Gross Volume per Pack Metric
0.01
Gross Weight Per Pack
4.9700 lb
Gross Weight per Pack Metric
2.25
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
6.46 in
Height [Metric]
16.4084 cm
Housing Material
Die Cast Aluminum
Lamp Wattage
13 W
Length
11.34 in
Length [Metric]
28.8036 cm
Lens Type
Semi-Specular Polycarbonate Reflector
Light Color
Neutral White
Lumens
595 Lumens
Mounting Type
Wall
Series
VX Series
Standards
Type
VAPORPROOF
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
13 W
Width
10.04 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
RAB
Manufacturer
RAB Lighting Inc.
Fixture Wattage
15 W