or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LutronĀ® DVRF-BDG-1D DVRF Hybrid Dimmer, On/Off Switch, Rocker Slide Operation, 120 V, Incandescent Lamp
Custom_Product_Images_Illustration
LutronĀ® DVRF-BDG-1D DVRF Hybrid Dimmer, On/Off Switch, Rocker Slide Operation, 120 V, Incandescent Lamp
SKU1477692
MFGR #DVRF-BDG-1D
$
LutronĀ®, DVRF-BDG-1D, Dimmer, Hybrid, Series: DVRF, 120 V, 3 A, 150/600 W Power, On/Off Switch, Incandescent Lamp, Operation Mode: Rocker Slide, 50/60 Hz Frequency, Plastic Insulation, Wall Mounting, 32 to 104 deg F, Metal, White, 4.7 in H x 2.94 in W x 1.6 in D Dimensions
LutronĀ®, DVRF-BDG-1D, Dimmer, Hybrid, Series: DVRF, 120 V, 3 A, 150/600 W Power, On/Off Switch, Incandescent Lamp, Operation Mode: Rocker Slide, 50/60 Hz Frequency, Plastic Insulation, Wall Mounting, 32 to 104 deg F, Metal, White, 4.7 in H x 2.94 in W x 1.6 in D Dimensions
Application Lighting Control Catalog Number DVRF-BDG-1D Connection Type Wire Leads Face Material Metal;Plastic Gross Volume Per Pack 276.48 Gross Volume UOM cu-in Height 2.75 in Length 5.3 in Type Wireless in-wall dimmer, multi-location/single-pole, Pico wireless remote, wallplate, wallplate bracket, and smart hub UNSPSC 39122206 Wattage 600 W Width 7.8 in Brand LutronĀ® Switch Type Paddle Switch Voltage Rating 120 Lighting Control Controls 150 W LED/CFL (screw-base) or 600 W incandescent/halogen loads. Works with 150 W LED bulbs or 600W incandescent bulbs, Neutral not required Lutron Clear Connect doesn't rely on wi-fi and is ultra-fast and ultra-reliable (avoid repeat service calls) Tap buttons for full on/off, adjust slider to dim or brighten light level Preset allows you to turn your lights on to your preferred predetermined level Soft-glow light bar provides easy and precise dimming control Add a 2nd switch anywhere by pairing with mountable Pico remote
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Application | Lighting Control |
| Catalog Number | DVRF-BDG-1D |
| Connection Type | Wire Leads |
| Face Material | Metal;Plastic |
| Gross Volume Per Pack | 276.48 |
| Gross Volume UOM | cu-in |
| Height | 2.75 in |
| Length | 5.3 in |
| Type | Wireless in-wall dimmer, multi-location/single-pole, Pico wireless remote, wallplate, wallplate bracket, and smart hub |
| UNSPSC | 39122206 |
| Wattage | 600 W |
| Width | 7.8 in |
| Brand | LutronĀ® |
| Switch Type | Paddle Switch |
| Voltage Rating | 120 |
| Lighting Control |
| Controls 150 W LED/CFL (screw-base) or 600 W incandescent/halogen loads. |
| Works with 150 W LED bulbs or 600W incandescent bulbs, Neutral not required |
| Lutron Clear Connect doesn't rely on wi-fi and is ultra-fast and ultra-reliable (avoid repeat service calls) |
| Tap buttons for full on/off, adjust slider to dim or brighten light level |
| Preset allows you to turn your lights on to your preferred predetermined level |
| Soft-glow light bar provides easy and precise dimming control |
| Add a 2nd switch anywhere by pairing with mountable Pico remote |