or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Lutron®
Caseta® P-PKG1W-WH Lutron Electronics 600W RF DIMMER/ REMOTE
Custom_Product_Images_Illustration
Lutron®
Caseta® P-PKG1W-WH Lutron Electronics 600W RF DIMMER/ REMOTE
SKU866517
MFGR #P-PKG1W-WH
$/ea
Caseta® Wireless Dimmer Kit, 120 VAC, 0.83 A, 600 W, Incandescent/Halogen/LED/CFL Lamp, 30 ft Sensing Range, 50/60 Hz, Wall Mount, Plastic, White
Caseta® Wireless Dimmer Kit, 120 VAC, 0.83 A, 600 W, Incandescent/Halogen/LED/CFL Lamp, 30 ft Sensing Range, 50/60 Hz, Wall Mount, Plastic, White
Amperage Rating 0.83 A Application Lighting Control ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number P-PKG1W-WH Color White Connection Wire Leads Connection Type Wire Leads Country of Origin CN Currency USD Enclosure Plastic EU RoHS Indicator N Face Material Metal;Plastic Frequency Rating 50-60 Hz Gross Volume Per Pack 0.08 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 0.4700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.25 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.00 in Height [Metric] 10.1600 cm Insulation Plastic Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm Material Metal/Plastic Mounting Wallbox Mounting Type Wall Number Of Poles 1 Operating Temperature 32 to 104 °F Power Rating 600 W Size 4.69 x 2.94 in Standards UL, cUL Listed, FCC Approved Sub Brand Cas?©ta Type Wireless in-wall dimmer, multi-location/single-pole, Pico wireless remote, and wallplate UNSPSC 39122206 UPC 11 78427607207 UPC 12 784276072076 Wattage 600 W Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Lutron® Manufacturer Lutron Electronics Co., Inc Lamp Type CFL/Halogen/Incandescent/LED Sensing Range 30 ft Voltage Rating 120 VAC Lighting Control Controls 150 W LED/CFL (screw-base) or 600 W incandescent/halogen loads. Simple, intuitive design with on, off and raise/lower buttons. Provides true dimming from each location with Pico wireless remotes. Offers reliable dimming of dimmable LEDs/CFLs, as well as halogens and incandescents. Lithium coin battery-powered, 10 years battery life, tap switch Plug-in lamp dimmer Pico remote
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.83 A |
| Application | Lighting Control |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | P-PKG1W-WH |
| Color | White |
| Connection | Wire Leads |
| Connection Type | Wire Leads |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Enclosure | Plastic |
| EU RoHS Indicator | N |
| Face Material | Metal;Plastic |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 0.08 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 0.4700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.00 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Insulation | Plastic |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| Material | Metal/Plastic |
| Mounting | Wallbox |
| Mounting Type | Wall |
| Number Of Poles | 1 |
| Operating Temperature | 32 to 104 °F |
| Power Rating | 600 W |
| Size | 4.69 x 2.94 in |
| Standards | UL, cUL Listed, FCC Approved |
| Sub Brand | Cas?©ta |
| Type | Wireless in-wall dimmer, multi-location/single-pole, Pico wireless remote, and wallplate |
| UNSPSC | 39122206 |
| UPC 11 | 78427607207 |
| UPC 12 | 784276072076 |
| Wattage | 600 W |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Lutron® |
| Manufacturer | Lutron Electronics Co., Inc |
| Lamp Type | CFL/Halogen/Incandescent/LED |
| Sensing Range | 30 ft |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Lighting Control |
| Controls 150 W LED/CFL (screw-base) or 600 W incandescent/halogen loads. Simple, intuitive design with on, off and raise/lower buttons. Provides true dimming from each location with Pico wireless remotes. Offers reliable dimming of dimmable LEDs/CFLs, as well as halogens and incandescents. |
| Lithium coin battery-powered, 10 years battery life, tap switch |
| Plug-in lamp dimmer |
| Pico remote |