Juno® MAGXFMR1C240W12012ACBL JNO MAGXFMR-1C-240W-120-12AC-BL 12V
Custom_Product_Images_Illustration
SKU1203787
MFGR #MAGXFMR 1C 240W 120 12AC BL
Juno® TL549N Series, 12V 240VA remote magnetic transformers feature one 240VA output rated for 120-240W loads. They are designed for 120VAC or 277VAC operation and are compatible with all Trac 12™ and Flex 12™ low-voltage luminaires including halogen and LED.
Alternate Catalog Number
245F21
Application
Cove Lighting; Display and Casework; Trac Lighting; Undercabinet
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
MAGXFMR 1C 240W 120 12AC BL
Color
Black
Country of Origin
US
Currency
EU RoHS Indicator
Finish
White
Fixture Finish
Black
Gross Weight Per Pack
9.9300 lb
Gross Weight per Pack Metric
4.50
30.60 cm
Series
TL548U
Standards
UL, cUL Listed
Sub Brand
Juno
Type
Low Voltage
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
12 VAC
Warranty Description
Width
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Juno®
Manufacturer
Acuity Brands
Electrical Ratings
120 VAC Input, 12 VAC Output