RAB Lighting EZPAN2X2-40N/D10 4000K 2X2
Custom_Product_Images_Illustration
RAB
SKU974084
MFGR #EZPAN2X2-40N/D10
EDGELIT PAN2X2 40W 5000K RCESS DIM LED WHITE
Alternate Catalog Number
Amperage Rating
0.15/0.18/0.2/0.33 A
Application
Indoor
ARRA Compliant
X
Average Life
60000 hr
Ballast Type
Class 2 Constant Current/0 to 10 VDC Dimming Driver
Buy American Compliant
C
Catalog Number
EZPAN2X2-40N/D10
Color Rendering Index [CRI]
83
Color Temperature
4000 K
Country of Origin
CN
Currency
Dimensions
2 ft H x 2 ft W x 1-5/8 in D
EU RoHS Indicator
N
Fixture Finish
Bronze
Gross Volume Per Pack
0.97
Gross Volume per Pack Metric
0.03
Gross Weight Per Pack
13.2280 lb
Gross Weight per Pack Metric
3.00
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
3.30 in
Height [Metric]
8.3820 cm
Lamp Wattage
40 W
Length
24.60 in
Length [Metric]
62.4840 cm
Lens Type
Frosted Polystyrene
Light Color
Neutral White
Light Output
117 Lumens/W
Lumens
4626
Mounting
Recessed Ceiling
Mounting Type
Ceiling
Series
EZPAN™
Standards
DLC ListedIESNA LM-79LM-80UL Listed for Damp Location
Type
Standard
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
40 W
Width
24.80 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
RAB
Manufacturer
RAB Lighting Inc.
Fixture Wattage
39 W