Juno® 2LEDDRIVERG210LM120FRPC 2IN IC 1000 LUMENS LED ROUND DOWNLIGHT
Custom_Product_Images_Illustration
SKU1033245
MFGR #2LEDDRIVERG210LM120FRPC
Driver Assembly Juno®, 2 in Aperture, Series: 2LEDDRIVER, 120 VAC, 0.1 A, LED Lamp, 11 W Lamp, 1 Lamp, 2-5/8 in Dia Ceiling Opening, Beveled Knife Edge Trim, 50000 hr Average Life, Forward/Reverse Phase Cut Ballast, 1000 Lumens
Alternate Catalog Number
243TW8
Amperage Rating
0.1 A
Aperture Size
2-in
Application
Education,Government,Healthcare,Hospitality,Offices & Banks,Religious,Residential,Retail
ARRA Compliant
C
Average Life
50000 hr
Ballast Type
Forward/Reverse Phase Cut
Buy American Compliant
C
Catalog Number
2LEDDRIVERG210LM120FRPC
Color
Unfinished
Country of Origin
MX
Currency
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
1.3100 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.59
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
3.00 in
Height [Metric]
7.6200 cm
Lamp Wattage
11 W
Length
12.00 in
Length [Metric]
30.4800 cm
Lumens
1000
Material
Steel
Mounting
Recessed
Number Of Lamps
1
Recessed Trim Type
Beveled Knife Edge
Series
2LEDDRIVER
Standard
Energy Star
Standards
Sub Brand
Juno
Type
2 in Aperture
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
Wattage
11.5 W
Width
3.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Juno®
Manufacturer
Acuity Brands
Ceiling Opening
2-5/8 in Dia
Lamp Type
LED
Voltage Rating
120 VAC