RAB TSLED2-28YN/D10/US FIXTURE WITH SENSOR
Custom_Product_Images_Illustration
RAB
SKU983626
MFGR #TSLED2-28YN/D10/US
TREADSAFE 2FT 28W 35K DIM ULTRASON SENS
Alternate Catalog Number
Amperage Rating
0.1/0.13/0.14/0.24 A
Application
Indoor
ARRA Compliant
X
Average Life
100000 hr
Ballast Type
Constant Current
Buy American Compliant
C
Catalog Number
TSLED2-28YN/D10/US
Color Rendering Index [CRI]
83
Color Temperature
3500 K
Country of Origin
US
Dimensions
2 ft L x 5-7/16 in W x 2 in H
EU RoHS Indicator
N
Gross Volume Per Pack
0.75
Gross Volume per Pack Metric
0.02
Gross Weight Per Pack
6.8100 lb
Gross Weight per Pack Metric
3.09
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
5.25 in
Height [Metric]
13.3350 cm
Housing Material
Cold Rolled Steel
Lamp Wattage
28 W
Length
30.11 in
Length [Metric]
76.4794 cm
Lens Type
Soft-Glow Acrylic
Light Color
Warm White/Neutral White
Light Output
101 Lumens/W
Lumens
2836 Lumens
Mounting
Ceiling
Mounting Type
Surface
Series
TSLED
Standards
Type
General Purpose
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
28 W
Width
7.99 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
RAB
Manufacturer
RAB Lighting Inc.
Fixture Wattage
28 W